Pływanie żabką - korzyści, technika, pułapki

Po jednym z ostatnich tekstów o korzyściach, jakie przynoszą pływanie czy aqua aerobik, dziś przychodzi czas na opisania popularnego stylu – pływania żabką. Styl klasyczny (bo tak też określa się pływanie żabką) angażuje wiele partii mięśni w naszym organizmie, doskonale spalając niepotrzebne kalorie. To styl, który bardzo dobrze wpływa na nasz kręgosłup. Jak poprawnie pływać żabką? Jak oddychać podczas pływania żabką?

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/@mali maeder

Żabka to potoczne określenie stylu klasycznego. To też tzw. symetryczny styl pływacki? Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej to, że podczas aktywności tak samo angażowane są obie strony ciała.

Jakie korzyści? Całe mnóstwo. Pływanie żabką angażuje mięśnie brzucha, ramion, nóg czy pleców. Te ostatnie sprawiają, że pływanie żabką to doskonały sposób na wzmocnienie kręgosłupa – ten wzmacnia się i prostuje. Pływanie żabką wydaje się trudne? Cały sekret polega na odpowiedniej koordynacji. Dokładnie koordynacji oddychania. Nie ma nic gorszego, niż permanentne trzymanie głowy ponad taflą wody.

Żabka – to naprawdę łatwe

Spośród wszystkich stylów pływania, styl klasyczny nie należy do trudnych. Co stanowi główną barierę? Koordynacja w sytuacji, w której na początku można mieć wrażenie zapadania się pod poziom wody. Należy położyć się na brzuchu, jednocześnie niemal wykonywać okrężne ruchy rąk i nóg. Przy tym wszystkim trzeba znaleźć czas na zaczerpnięcie powietrza.

Dlaczego żabka? Cóż… Płynąc stylem klasycznym, do złudzenia przypominamy ruch żaby w wodzie. Istotne, by podczas aktywności palce dłoni i stop były maksymalnie obciągnęte; to nada im opływowy kształt, a na tym bardzo nam zależy. Gdy ręce wyciągnięte są już maksymalnie przed siebie, dłonie delikatnie przekręcamy do wewnątrz. Im bardziej się do tego przyłożymy, tym efektywniejsze będzie pływanie.

Koordynacja - powtarzamy to po raz kolejny. W momencie ugięcia nóg, wykonujemy ruch rękami. Kiedy zrobimy wykop nóg, a stopy złączą się ze sobą, nasze ręce natychmiast robią dokładnie to samo.

Uspokajamy: na końcu tekstu znajdzie się film instruktażowy, przygotowany przez profesjonalistów. Mimo wszystko, w wodzie zachowaj ostrożność, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Podczas pływania żabką, lewa i prawa strona ciała wykonuje identyczny ruch. Z czasem – po opanowaniu podstaw – skup się na coraz bardziej zamaszystych ruchach – zarówno rąk, jak i nóg. Im bardziej się przyłożysz, tym szybciej popłyniesz, efektywnie wykorzystując każdy ruch.

Co z głową? Zanurzamy ją za każdym razem, kiedy zataczany okrąg rękami się kończy. Wdech można zaciągać co drugie odepchnięcie.

Żabka – jak oddychać

To w wielu przypadkach zraża do dalszej nauki pływania stylem klasycznym. Tym bardziej, gdy na początku usłyszy się, że oddychanie częściowo odbywa się… pod wodą. CO?!

Spokojnie. Oczywiście wdech bierzemy, gdy zadarta głowa wystaje ponad poziomem wody. Wydychanie zaś odbywa się pod wodą. Dlaczego? Chodzi o nietracenie czasu w pozycji z zadartą głową ponad stanem wody. Wdech ma być szybki i głęboki; wydech zaś spokojny i długi.

Pływanie żabką – korzyści

Odchodząc od techniki, przedstawmy wszystkie korzyści wynikające z pływania żabką. Styl klasyczny:

  • wzmacnia mięśnie i stawy całego ciała,
  • modeluje sylwetkę,
  • koryguje wady postawy, wzmacnia i prostuje kręgosłup,
  • przyspiesza metabolizm,
  • spala tkankę tłuszczową w trakcie, ale też po wysiłku fizycznym,
  • korzystnie wpływa na układ krążenia,
  • dotlenia organizm,
  • wydziela serotoninę - aż chce się żyć!

Pływanie żabką – zagrożenia 

Bez technicznych umiejętności, możemy wyrządzić sobie krzywdę. Błędów szczególnie mogą nie wybaczyć odcinki szyjny i piersiowy.

Gdy całe ciało pozostaje pod wodą, głowa zaś permanentnie znajduje się nad taflą wody, ciało pozostaje w nienaturalnej pozycji. Źle wpływa to na odcinek lędźwiowy. Zapamiętaj więc: nadmierne i długotrwałe unoszenie zadzieranie góry nie wpłynie korzystnie, a może stan nawet pogorszyć!

Na koniec: Woda to śmiertelne zagrożenie dla osób, które nie potrafią pływać, choć i takie mogą się nabawić poważnych problemów podczas pływania. Chcąc przystąpić do nauki pływania żabką – bądź jakimkolwiek innym stylem – zwróć się do profesjonalistów, którzy zredukują do minimum wszelkie zagrożenia. Powodzenia!

Jak poprawnie pływać stylem klasycznym? Kompleksowe nagranie zrealizowała Kuźnia Wrocław. W kilkuminutowym filmie zwrócili uwagę na najważniejsze aspekty pływania żabką. Zachęcamy do zapoznania się:

 

 Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl, YouTube

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo