„Gospodarczy cud nad Wisłą”. Niemieckie media: Nikt w Europie nie zmienił oblicza tak bardzo, jak Warszawa

„Z zacofanego kraju w bloku wschodnim Polska stała się ośrodkiem najnowocześniejszych technologii” – pisze w najnowszym wydaniu renomowanego niemieckiego miesięcznika „Cicero” Thomas Urban. Opisuje ekonomiczne przemiany w ostatnich 30 latach w Polsce dodając, że dynamika rozwoju gospodarki zadaje kłam negatywnym stereotypom.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Thomas Urban podkreśla coraz większą rolę, jaką odgrywa Polska, która stała się, mimo pandemii, piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, a wymiana handlowa Niemiec z Polską jest ośmiokrotnie większa od wymiany niemiecko-rosyjskiej.

Za przykład partnerstwa podano polską firmę Solaris. Urban zaznacza, że polskie autobusy wyposażone w hybrydowe silniki elektryczne poruszają się obecnie po ulicach Berlina, Monachium czy Bremy, a a marka znana jest w całej Europie.

Cicero podkreśla udaną, wygraną polską walkę o gospodarkę w trakcie epidemii koronawirusa. Cytując opinię Larsa Gutheila, szefa Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej pisze, że kluczem do tego była udana dywersyfikacja.

„Pomimo tego, że niektóre sektory znalazły się wskutek pandemii pod silną presją, inne branże były w stanie wyrównać straty”

– tłumaczy Lars Gutheil. Zaznacza, że 550 niemieckich firm zainwestowało w Polsce.

Publicysta podkreśla, że nikt w Europie nie zmienił swojego oblicza w ciągu 25 lat tak bardzo jak Warszawa. Wymienia „falangę wieżowców” w dzielnicy bankowej, która otacza Pałac Kultury i Nauki. Dodaje, że parki technologiczne powstały w niemal wszystkich dużych miastach. Wprowadziło się tam wiele startupów oraz międzynarodowych koncernów.

Thomas Urban w „Cicero” wymienia ogromną rolę Wrocławia, który stał się wiodącym ośrodkiem produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, IT, przemysłu farmaceutycznego oraz multimediów.

Autor podaje, że w ślady Wrocławia idą Katowice i Łódź, a „trzy miasta symbolizują ambicje Polski, by dogonić kraje o najbardziej zaawansowanych technologiach na zachodzie Europy”.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, dw.com

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo