Ćwiczenia NATO w Rumunii

W rejonie bazy wojskowej Mihail Kogalniceanu koło miasta Konstanca, na południowym wschodzie Rumunii, odbyły się dzisiaj ćwiczenia sił powietrznych państw NATO - poinformowało ministerstwo obrony w Bukareszcie.

fot. VictorCozmei - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52176514

Jak sprecyzował w komunikacie resort obrony, poza siłami powietrznymi Rumunii w manewrach wzięły udział wojska sześciu innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ministerstwo ujawniło, że w ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 20 samolotów wchodzących w skład misji NATO na wschodniej flance Sojuszu, a także naziemne systemy nadzoru i obrony powietrznej. Dodało, że manewry prowadzone były w ramach ćwiczeń wzmocnionej czujności (eVA).

“Celem ćwiczeń było zademonstrowanie zdolności NATO do planowania, koordynowania i wykonywania złożonej, wielonarodowej misji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Sojuszu w przypadku jakiegokolwiek rodzaju zagrożenia lub ataku na terytorium Sojuszu”

- poinformował rumuński resort obrony.

Ministerstwo dodało, że zwiększenie zdolności obronnych i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego jest odpowiedzią na rosyjską agresję na Ukrainę. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo