Port w Elblągu zostanie przejęty przez państwo? Wiceminister dla Niezalezna.pl: To gwarancja jego rozwoju

- Port w Elblągu ma ogromny potencjał, a przekop Mierzei Wiślanej to także nowe możliwości gospodarcze dla całego regionu elbląskiego. Niestety, na razie samorząd niewiele robi, by tę szansę wykorzystać. Dlatego chcemy, żeby Elbląg stał się docelowo czwartym po Gdańsku, Gdyni i kompleksie Szczecin-Świnoujście portem morskim Rzeczpospolitej z większościowym udziałem Skarbu Państwa - mówi portalowi Niezalezna.pl Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

User: Benhamburg at wikivoyage shared, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0CC BY-SA 3.0 Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0>, via Wikimedia Commons

Na dzisiejszej konferencji prasowej wspólnie z posłem Leonardem Krasulskim mówiliście o zaprzepaszczonych przez włodarzy Elbląga z PO-PSL-SLD szansach na rozwój portu w Elblągu. A przecież dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej ma on szansę stać się piątym portem morskim Polski.

Port w Elblągu ma ogromny potencjał, a przekop Mierzei Wiślanej to także nowe możliwości gospodarcze dla całego regionu elbląskiego. Uruchomienie przekopu, który jest przecież najpoważniejszą inwestycją w regionie daje Elblągowi szansę na rozwój portu. Wiele zależy tu jednak od zaangażowania władz lokalnych. Niestety, na razie samorząd niewiele robi, żeby tę szansę wykorzystać. Dlatego chcemy, by Elbląg stał się docelowo czwartym po Gdańsku, Gdyni i kompleksie Szczecin-Świnoujście portem morskim Rzeczpospolitej z większościowym udziałem Skarbu Państwa.

Na czym polega problem ze współpracą z samorządowcami z PO-PSL-SLD, którzy sprawują władzę w Elblągu?

Oczekujemy, że prezydent Witold Wróblewski (z PSL - przyp. Niezalezna.pl) będzie wspierał port w Elblągu. Gwarancją tego są inwestycje w port. Tylko w ten sposób, w naszej ocenie, rozwój portu przyśpieszy z korzyścią dla Elbląga i regionu. Jako rząd i formacja rządząca wspieramy Elbląg. Miasto otrzymuje rekordowe środki z programów rządowych.

Wystarczy przypomnieć blisko 100 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych. Niestety żaden wniosek nie dotyczył rozwoju portu. Prezydent Wróblewski oraz koalicja rządząca kompletnie nic w tym zakresie nie zrobili. To jest realny problem. 

Gwarancją rozwoju portu jest zapewnienie w nim większościowego udziału Skarbu Państwa?

Budowa czwartego portu RP od wielu lat jest w programie PiS. Państwowy port w Elblągu to olbrzymia szansa dla regionu. Rozwój portu w Elblągu to bowiem kolejny projekt, który potrzebuje nadzoru i siły sprawczej, jaką charakteryzuje się rząd Zjednoczonej Prawicy. Skoro prezydentowi Wróblewskiemu brakuje woli i sprawczości, to zaangażujemy się, by dla dobra mieszkańców Elbląga i regionu elbląskiego ten potencjał wykorzystać.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo