Pomoc militarna Ukrainie. Na jakim miejscu znajduje się Polska?

1,81 mld dolarów - to wartość wsparcia militarnego dla Ukrainy, do którego zobowiązał się rząd w Warszawie. Tym samym Polska znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości pomocy wojskowej. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zajmują USA i Wielka Brytania. Analizę przygotowało BBC.

Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych haubic AHS Krab 155 mm.
Autorstwa Sejm RP Fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki - "Silni w sojuszach". Defilada z udziałem Straży Marszałkowskiej, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78728978

Łączna wielkość zobowiązań Waszyngtonu wobec Ukrainy, podjętych od 27 stycznia do 7 czerwca, wynosi 25,45 mld dolarów. Waszyngton jest również liderem pod względem środków na cele militarne, które już przekazano Kijowowi (6,3 mld dolarów w analogicznym okresie).

Zobowiązania rządu w Londynie wobec Ukrainy wynoszą z kolei 2,53 mld dolarów, natomiast rzeczywiste dotychczasowe wydatki - 1,6 mld dolarów. Te sumy nie uwzględniają kwoty 1,2 mld dolarów, czyli dodatkowej puli wsparcia, ogłoszonej przez brytyjskie władze 30 czerwca - poinformowała BBC za Instytutem Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.

Kolejne lokaty wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę (pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe) zajmują Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Dopiero na trzynastej pozycji uplasowała się Francja (0,16 mld), a na piętnastej Włochy (0,11 mld).

"Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby Ukrainy o ciężkie uzbrojenie. W początkowej fazie wojny istniały obawy o sprowokowanie Rosji, politycy nie docenili też skali ukraińskiego oporu. Z czasem te postawy uległy zmianie, choć wciąż pojawiają się pytania o determinację Zachodu do dalszego wspierania Kijowa"

- skomentował ekspert BBC ds. wojskowości Jonathan Beale.

"Dla Ukrainy, walczącej o przetrwanie przeciwko przytłaczającym siłom wroga, liczby wciąż mają znaczenie. (Zaatakowany kraj) nadal uważa, że nie dostaje wystarczającej ilości broni. Na początku wojny Ukraina apelowała o myśliwce. Do tej pory nie dostarczono ani jednego"

- dodał Beale.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#pomoc militarna dla Ukrainy #Ukraina #wojna na Ukrainie

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo