Twarde stanowisko wobec Rosji i Białorusi. Kamil Bortniczuk przedstawił pakiet sankcji

Zawieszenie organów rosyjskich i białoruskich w prawach członków międzynarodowych federacji sportowych oraz usunięcie osób z tych krajów z wysokich stanowisk w tych federacjach - to główne postulaty stanowiska ponad 30 ministrów ds. sportu, które przedstawił w piątek Kamil Bortniczuk.

Kamil Bortniczuk
fot. twitter.com/SPORT_GOV_PL

Poza tym krajowe i międzynarodowe organizacje sportowe powinny rozważyć wstrzymanie transmisji swoich zawodów sportowych na terytorium Rosji i Białorusi. Tutaj mamy już pierwsze sukcesy. W związku z tym, że od samego początku bardzo ściśle współpracujemy w tym temacie z rządem Wielkiej Brytanii, Premier League już zdecydowała się zawiesić sygnał ze swoich rozgrywek w Rosji i Białorusi

- ogłosił podczas spotkania z mediami szef resortu sportu i turystyki.

Duża zgodność ws. Rosji

Pod oświadczeniem podpisali się ministrowie 25 z 27 krajów Unii Europejskiej - bez Bułgarii i Węgier - a także szefowie resortów w Wielkiej Brytanii, USA, Nowej Zelandii, Australii, Korei Południowej, Japonii, Norwegii, Kanady.

Najprawdopodobniej dzisiaj dołączą Liechtenstein i Islandia. Co ciekawe, nie zdecydowała się na to Szwajcaria i myślę, że ten fakt warto podkreślić

- powiadomił Bortniczuk, przypominając, że to właśnie w tym kraju swoje siedziby ma wiele międzynarodowych federacji sportowych.

Flaga Rosji musi zniknąć

Resort powołał też - we współpracy z Białoruską Fundacją Solidarności Sportowej - zespół rekomendacyjny, który może przekazać organizatorom imprez sportowych informacje o zgłaszających się do zawodów uczestnikach z Rosji i Białorusi.

Rekomendujemy udział - lub nie - danego zawodnika, badając jego związki z władzami rosyjskimi i białoruskimi, ze sponsorami powiązanymi z tymi państwami, czy też badając dotychczasowe wypowiedzi zawodników o tej zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Absolutnie nie ma takiej możliwości, aby w zawodach uczestniczyli reprezentanci Rosji czy Białorusi pod jakimikolwiek symbolami tych krajów

- podkreślił Bortniczuk.

Wimbledon jako dobry przykład

Szef resortu nie krył zadowolenia z faktu, że mimo decyzji WTA i ATP - którą określił jako "skandaliczną" - o nieprzyznaniu punktów rankingowych tenisistom za wyniki w trwającym wielkoszlemowym Wimbledonie, turniej przebiega bez przeszkód i w miłej atmosferze.

Ja jestem pod wrażeniem konsekwencji Brytyjczyków. Ona znajduje wyraz w podejmowanych przez nich decyzjach od pierwszego dnia.

Pierwsza wersja wspólnego stanowiska ministrów zarówno z Europy, jak i innych części świata powstała w marcu, krótko po zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę. Zakładało ono m.in. wykluczenie rosyjskich i białoruskich sportowców z rywalizacji międzynarodowej na każdym szczeblu oraz odebranie tym krajom prawa organizacji imprez.

Dzisiaj pogłębiamy to oświadczenie w związku z tym, że agresja Rosji w Ukrainie nie ustaje, a często przybiera ona zbrodniczy charakter, i w związku z tym, że pojawiają się sygnały o wprowadzaniu precedensowych rozwiązań, tak jak na przykład w przypadku bobslei i skeletonu, które będą powoli uchylać drzwi do powrotu reprezentantom Rosji i Białorusi do świata sportu

- wyjaśnił Bortniczuk.

Jak przypomniał, podobne działania sprawił, że do Polski trafiły m.in. mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn czy finałowy turniej mistrzostw Europy w rugby 7, który w piątek rozpoczął się w Krakowie.

 

 


Źródło: pap, niezalezna.pl

#Rosja

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo