Szczyt NATO - historyczny, lider PO krytykuje. Sobolewski: Głos Tuska to głos Moskwy w Polsce

- Szczyt NATO okazał się historyczny. Przyjęto nową strategię NATO, w której Rosja jest określona właściwie, czyli jako przeciwnik - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski na antenie Radiowej Jedynki. Odniósł się również do słów Donalda Tuska, który po zakończonym szczycie NATO stwierdził, że "polskie działania w Madrycie są mało ambitne i mało podmiotowe". - To, że dzisiaj pan Tusk odzywa się takimi, a nie innymi słowami, to tylko jest potwierdzenie tego, co o nim mówiono i pisano w Moskwie: nasz człowiek w Warszawie (...). Głos Donalda Tuska to głos Moskwy w Polsce - wskazał poseł PiS w programie Katarzyny Gójskiej.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

- Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim - czytamy w deklaracji końcowej szczytu NATO w Madrycie. Przywódcy NATO w Madrycie postanowili wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu oraz zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia w jego szeregi. Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną.

- Szczyt NATO okazał się historyczny. Przyjęto nową strategię NATO, w której Rosja jest określona właściwie, czyli jako przeciwnik. Do Sojuszu zostaną również przyjęte Finlandia i Szwecja, a także w Polsce na stałe będzie dowództwo V korpusu armii na stałe

- stwierdził sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski na antenie Radiowej Jedynki.

Tymczasem, zaraz po ogłoszeniu deklaracji końcowej szczytu, lider PO Donald Tusk na spotkaniu opozycji w Senacie oświadczył, że "polskie działania na szczycie w NATO w Madrycie są mało ambitne i mało podmiotowe". Podkreślił, iż "ma nadzieję, że prezydent wykorzysta szczyt w Madrycie do wywarcia poważnej presji, żeby Polska stała się podmiotem, a nie asystentem".

- Ta wypowiedź nie dziwi. W czasach, gdy Tusk był premierem a Komorowski prezydentem, na szczycie NATO podpisywali oni inną strategię, w której Rosję nazywano partnerem. W trakcie rządów Donalda Tuska pan prezydent USA Barack Obama 17 września ogłaszał, że nie będzie powstawała tarcza antyrakietowa w Polsce. To, że dzisiaj pan Tusk odzywa się takimi, a nie innymi słowami, to tylko jest potwierdzenie tego, co o nim mówiono i pisano w Moskwie: nasz człowiek w Warszawie (...). Głos Donalda Tuska to głos Moskwy w Polsce

- wskazał poseł PiS w programie Katarzyny Gójskiej.

Cała rozmowa dostępna poniżej:

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#polityka

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo