Polska największym beneficjentem całej polityki spójności. Morawiecki: Wynegocjowaliśmy ponad 76 mld euro

Wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską Umowę Partnerstwa, która pozwoli sięgnąć po środki UE w latach 2021-2027 - podał dziś podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że udało się dojść do końca procesu negocjacji. Jak podała  komisarz ds. spójności i reform, Polska jest mniej więcej w połowie wśród 27 krajów.

Dziś chcemy skoncentrować się na walce z inflacją, walce o wsparcie Ukrainy w staraniach o utrzymanie suwerenności i wszystkie środki, w tym w szc

Bardzo cieszę się, że dzisiaj dobrnęliśmy do końca procesu negocjacji. Kończymy je wielkim sukcesem - ponad 76 mld euro, czyli ponad 300 mld zł z samej polityki spójności - to największy budżet spośród państw Unii Europejskiej

– dodał premier po spotkaniu z komisarz Elisą Ferreirą.

Polska jest największym beneficjentem całej polityki spójności - polityki wyrównywania szans, polityki tworzenia nowych dróg, wyrównywania szans pomiędzy regionami – powiedział szef rządu.

Powiedział, że na tym chcemy się koncentrować - aby tereny wiejskie, powiaty, mniejsze miasta, tereny, które wymagają transformacji środowiskowej, energetycznej, otrzymały środki na transformację i zmiany, które są potrzebne.

"Przypomnę, że umowa partnerstwa to strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu Unii na najróżniejsze rozwiązania, które do tej pory wszyscy Polacy znają. Polska zmieniła się także dzięki tym funduszom. Pozostajemy największym beneficjentem całej polityki spójności. W wielu sektorach np. polscy rolnicy też odczują to wyrównywanie szans, ponieważ chcemy, aby średnia dopłata dla rolników do hektara była dla zdecydowanej większości rolników, dla 95-97 proc. rolników na poziomie średniej unijnej, a nawet powyżej" – mówił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest liderem w jakości wykorzystania środków unijnych. Jak tłumaczył dzieje się tak, ponieważ "bardzo dbamy o uczciwe wykonanie budżetu. W naszym DNA jest walka z korupcją. I chciałbym, by tak było dalej" - mówił.

Umowa Partnerstwa to kluczowy dokument dotyczący pozyskiwania środków unijnych w perspektywie 2021-2027. W ramach polityki spójności Polska będzie mogła pozyskać ok. 76 mld euro (348 mld zł).

30 listopada 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt Umowy Partnerstwa, który następnie stał się przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo