Byli giełdowi potentaci zasiądą na ławie oskarżonych

Grzegorz L. i Rafał A. z DM IDM, Piotr K. z Idea TFI, Marek F. z Electusa oraz Paweł N. i Michał D. z Calatravy, usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności i działania na szkodę funduszy inwestycyjnych - pisze "Puls Biznesu". Gazeta dodaje, że mężczyźni "dzielili i rządzili na GPW".

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / qimono

Gazeta podaje, że "w grupie notowanego na GPW Domu Maklerskiego IDM (DM IDM), zbudowanej przez Grzegorza L. i Rafała A., był nie tylko dom maklerski, ale też bank, pośrednik finansowy, firma zajmująca się finansowaniem służby zdrowia (Electus) i towarzystwo funduszy inwestycyjnych (Idea TFI)".

"Założyciel Electusa, Marek F., był bywalcem list 100 najbogatszych Polaków, fundusze Idea TFI, kierowanego przez Piotra K., zarządzały aktywami sięgającymi 4 mld zł, a Paweł N. i Michał D. rozdawali karty w takich giełdowych firmach, jak Calatrava Capital, Mostostal Export, PC Guard czy Chemoservis-Dwory. Tak było jeszcze nieco ponad dekadę temu. A jak będzie? Niedługo wszystkich sześciu biznesmenów i jeszcze sześć innych osób spotka się w sądzie jako oskarżeni w sprawie działania na szkodę dwóch otwartych funduszy Idea TFI. Cała dwunastka nie przyznaje się do winy. Sprawę rozstrzygnie sąd"

- informuje.

"Skierowaliśmy do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom. Przedstawiliśmy im w różnych konfiguracjach zarzuty popełnienia przestępstw niegospodarności i działania na szkodę funduszy inwestycyjnych Idea Premium i Idea Parasol przy nabywaniu obligacji spółek o niskiej wiarygodności kredytowej, korupcji menedżerskiej oraz prania brudnych pieniędzy. Oskarżeni to Piotr K., Marek F., Jacek R., Michał D., Paweł N., Grzegorz L., Rafał A., Karol K., Wojciech Ł., Ewa G., Kazimierz B. oraz Emillian K."

- mówi Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Jak czytamy, z informacji "PB" wynika, że "spółki o niskiej wiarygodności kredytowej to Calatrava Capital (CC), Electus, AK Inwestor i A-Z Finanse".

"Zdaniem prokuratury to właśnie na inwestycjach w obligacje tych firm dwa fundusze Idea TFI, a pośrednio też ich uczestnicy, ponieśli szkodę na łącznie ponad 52 mln zł. A gdzie tu korupcja gospodarcza i pranie pieniędzy? Śledczy twierdzą, że inwestycjom w obligacje CC i Electusa, na których fundusze Idea TFI straciły najwięcej - odpowiednio 34,9 mln zł i 13,6 mln zł - towarzyszyły łapówki"

- dodaje dziennik.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo