Bułgaria: Rosja zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii, Warnie i Ruse

Rosja zawiesza działalność swoich konsulatów w Sofii i Warnie i zamyka na miesiąc konsulat w Ruse. Informację przekazała we wtorek wieczorem rosyjska ambasada w Sofii. Wcześniej rząd Bułgarii postanowił wydalić 70 dyplomatów i pracowników placówek Rosji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Fotiniya

MSZ Bułgarii ogłosił, że działalność Rosjan uznanych za persona non grata nie jest zgodna z ich statusem dyplomatycznym.

Ambasada rosyjska oświadczyła, że Moskwa zareaguje na tę decyzję.

„Służby konsularne ambasady Rosji w Bułgarii oraz generalny konsulat w Warnie zawieszają swoją działalność. Konsulat w Ruse wstrzyma pracę w środę i będzie zamknięty przez miesiąc. Wszyscy, którzy wcześniej zwracali się do rosyjskich służb konsularnych, mogą zwrócić się do ambasady”

 – podała strona rosyjska.

Premier Bułgarii Kirił Petkow oznajmił wcześniej: „większość tych osób pracowała bezpośrednio dla obcych służb i rola dyplomatów była wyłącznie przykrywką. Kiedy obce rządy próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Bułgarii, my odpowiadamy”.

Resort spraw wewnętrznych Bułgarii podał, że liczba pracowników rosyjskich przedstawicielstw w Bułgarii nie powinna przekraczać liczby personelu placówek Bułgarii w Rosji i jest to zgodne z zapisami konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wojna #Rosja #Ukraina #Bułgaria

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo