Porozumienie ws. członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. Przydacz: „Zdecydowanie wartość dodana dla Sojuszu"

"Ważna decyzja. Zwiększa poziom bezpieczeństwa nie tylko w regionie Morza Bałtyckiego, ale w całym obszarze euroatlantyckim" - napisał wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz na Twitterze. Polityk odniósł się w ten sposób do informacji, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim.

nato.int

"Partnerzy z Finlandii i Szwecji staną się sojusznikami. Ważna decyzja. Zwiększa poziom bezpieczeństwa nie tylko w regionie Morza Bałtyckiego, ale w całym obszarze euroatlantyckim. Zdecydowanie wartość dodana dla Sojuszu. Polityka otwartych drzwi NATO musi być kontynuowana"

- napisał Przydacz na Twitterze.

Turcja jednak na "TAK"

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Madrycie, że Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjską organizacją terrorystyczną PKK. Dodał, że Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum, które odpowiada na obawy Turcji, w tym te związane z eksportem broni i zwalczaniem terroryzmu.

"Rządy Turcji, Finlandii i Szwecji zgodziły się wzmocnić współpracę w dziedzinie zwalczania terroryzmu. Jako (przyszli) członkowie NATO Szwecja i Finlandia zobowiązują się do pełnego wsparcia Turcji w walce z zagrożeniami dla jej bezpieczeństwa narodowego. Obejmuje to dalsze dostosowanie ich krajowego prawodawstwa, rozprawienie się z działalnością PKK i zawarcie z Turcją umowy o ekstradycji"

- dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Finlandia #Szwecja #NATO #Polska

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo