Premier Morawiecki: Polska jest wystarczająco zdeterminowanym państwem, by zmieniać rzeczywistość

Polskie doświadczenia pokazują, że historia jest płynna, podlega przypadkom, ale także jest kształtowana przez siłę woli, działania człowieka i determinację państw. Polska jest wystarczająco zdeterminowana, by zmieniać rzeczywistość - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Narady Ambasadorów RP.

Mateusz Morawiecki
twitter.com/PremierRP screen

Premier wziął we wtorek udział w Naradzie Ambasadorów RP - corocznym spotkaniu polskich dyplomatów - w Warszawie.

"Porządek, który ukształtował świat przez tyle lat, sypie się jak domek z kart, tworzy zupełnie nowe zagrożenia, o nieznanych do tej pory rozmiarach. Trzeba to sobie uświadomić, a by wiedzieć w jakich momentach dziejowych przyszło nam funkcjonować, i jaka odpowiedzialność dziejowa na nas spoczywa"

- mówił podczas wystąpienia.

Zwrócił uwagę, że początek pandemii COVID-19 był tylko preludium do "potężnych, tektonicznych zmian w całym systemie światowym".

"Widzieliśmy wyraźnie, że z jednej strony demografia, głębokie zmiany technologiczne, kryzys gospodarczy, potężne napięcia polityczne - wiążące się najpierw z pandemią, a potem przede wszystkim z wojną na Ukrainie, tworzą zupełnie nowe okoliczności"

- zaznaczył premier.

Dodał, że w tym chaosie łatwo się pogubić. "Abyśmy wszyscy nie mieli wrażenia, że gramy w rosyjską ruletkę, to musimy w inteligentny, częsty i regularny sposób konstruować założenia na +tu i teraz+, bo przecież one się zmieniają" - podkreślił.

"Polskie doświadczenia w historii powiadają nam, ze nic nie jest przesądzone, że wszystko ulega zmianie, historia jest płynna, nie tylko dlatego, że podlega pewnego rodzaju przypadkom, ale także współkształtowaniu poprzez siłę woli, działania człowieka i determinację państw. Polska jest wystarczająco zdeterminowanym państwem, aby zmieniać rzeczywistość"

- stwierdził Morawiecki.

Premier podkreślił, że Polska ma duży wpływ na bieg wydarzeń na świecie. "To wasza aktywność na arenie międzynarodowej powoduje, że dzisiaj głos Polski jest słyszany, a o Polsce mówi się dobrze lub bardzo dobrze we wszystkich językach świata" - podziękował zgromadzonym dyplomatom.

Morawiecki podkreślił na Naradzie Ambasadorów RP, że dziś Ukraina udowadnia, że siła woli jest również czynnikiem, którego nie można lekceważyć. "Że ma on ogromne znaczenie dla zmian politycznych i dla wpływu na bieg wydarzeń" - powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że Ukraińcy odnieśli sukcesy militarne, "ale podstawowym czynnikiem decydującym o ich ostatecznym sukcesie, a dla nas również o fundamentalnie ważnych przesłankach, które powinny zaistnieć, czyli obrona suwerennej Ukrainy, jako tego państwa, który jest pomiędzy Rosją, a Polską".

"To marzenie Piłsudskiego sprzed 100 lat, które się ziściło po latach w 1989 roku, dziś może niestety ulec odwróceniu"

- podkreślił Morawiecki.

Według niego, "aby to marzenie się ugruntowało, aby Ukraina przetrwała, potężnym naszym sojusznikiem jest opinia publiczna Zachodu". "I tu w tym upatruję waszego podstawowego zadania, aby w sposób zsynchronizowany, mądry, regularny i bardzo konsekwentny wpływać na opinię publiczną we wszystkich krajach wolnego świata" - powiedział premier, zwracając się do ambasadorów.

"A ci, z państwa, którzy funkcjonują w krajach innych też mają podobną rolę do odegrania. Określiłbym tę rolę jako uświadamianie tych społeczeństw i rządów co, do faktycznego zagrożenia ze strony Rosji i w przyszłości także ze strony Chin"

- dodał szef rządu.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Polska

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo