Z OSTATNIEJ CHWILI

AFP: wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Eva Kaili zatrzymana w związku z korupcją • • •

"Biełow był rosyjskim informatorem". Antoni Macierewicz o współwłaścicielu firmy remontującej tupolewa

- Niedawno na wniosek Służby Kontrwywiadu Wojskowego Aleksiej Biełow - ze względu na to, że został uznany za informatora przekazującego nieustannie informacje stronie rosyjskiej - został wyeliminowany z możliwości przebywania w Polsce oraz prowadzenia działalności gospodarczej. To był informator rosyjski, człowiek, który przez cały czas kontrolował sprawę remontu, a potem odbioru samolotu Tu-154 - powiedział Antoni Macierewicz o byłym współwłaścicielu spółki Polit Elektronik, która w 2009 r. wysłała do Rosji rządowe tupolewy. Były szef MON jest gościem XVII Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” w Spale.

Niezalezna.pl

Ta firma [Polit Elektronik] - formalnie polska - tak naprawdę była firmą rosyjską reprezentującą fabrykę produkującą samoloty Mig. Ten człowiek [Biełow] pośredniczył w rozmowach i w kontrakcie między ministrem Bogdanem Klichem a stroną rosyjską 

- ujawnił Antoni Macierewicz.

O wpisaniu Biełowa na polską listę sankcyjną jako pierwsza pisała kilkanaście dni temu "Gazeta Polska". W tekście Justyny Błażejowskiej i Grzegorza Wierzchołowskiego czytamy:

Drugim wiceprezesem Polit Elektronik sp. z o.o. został w 2011 r. Aleksiej Biełow, który urodził się w 1963 r. w Wilnie. Z dokumentacji zgromadzonej w KRS wynika, że jest synem Jurija i Ludmiły, ma żonę oraz zna biegle polski w mowie i piśmie. Trudno powiedzieć, w jakich okolicznościach tak dobrze nauczył się języka. Według kolejnych oświadczeń posiadał obywatelstwo Rosji – z 2011 r., Litwy – z 2012 r. i Rosji – z 2013 r. Posługiwał się rosyjskim paszportem, ale litewskim adresem zamieszkania – przy ul. Saules (dawniej: Słoneczna) na wileńskim Antokolu.
Jego partnerem biznesowym w Polsce jest Dariusz Kamiński. Działali razem nie tylko w różnych spółkach posługujących się nazwą „Polit Elektronik”, lecz także w firmach deweloperskich, jak Property Partner Madalińskiego, Property Partner Ceramiczna i Letnia Park.
Jak możemy dowiedzieć się z uzasadnienia decyzji – Biełow „jest bezpośrednio związany z podmiotami oraz osobami wspierającymi agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w szczególności poprzez utrzymywanie bieżących, osobistych kontaktów oraz wymianę informacji z przedstawicielami administracji rządowej Federacji Rosyjskiej. Ponadto […] prowadzi na rzecz Federacji Rosyjskiej działania w obszarze gospodarczym i finansowym. Współpracuje z podmiotami gospodarczymi o istotnym znaczeniu dla rządu rosyjskiego, w związku z czym czerpie korzyści lub wspiera rząd Federacji Rosyjskiej, którego działania destabilizują lub podważają integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy, a także destabilizują sytuację międzynarodową w bezpośrednim sąsiedztwie Polski”. 

Słowa Antoniego Macierewicza wnoszą do tych informacji nową wiedzę, gdyż - jak przekazał w Spale były szef MON - Biełow odgrywał decydującą rolę w Polit Elektronik już przed 2011 r., a więc zanim został oficjalnym wspólnikiem Dariusza Kamińskiego, szefa Polit Elektronik.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo