Zbiornik na deszczówkę - podziemny czy naziemny?

Deszcz to dobrodziejstwo dla urodzaju, posiadaczy ogrodów czy rolników. Co z wodą, gdy prognozy zwiastują piekielny upał? Można zainwestować w pojemniki na deszczówkę. Wodę z deszczu zbierano z dziada pradziada, podstawiając najczęściej beczkę pod rynnę czy skraj dachu. Dziś rozwiązania są dalece bardziej zaawansowane. Pojemniki na deszczówkę mogą być ozdobą dla ogrodu, choć można też zakupić zbiornik na deszczówkę podziemny.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@analogicus

Odnośnie do ostatniego zdania: to główny podział. Pojemniki na deszczówkę są dostępne w formie naziemnej i podziemnej. Te pierwsze ustawiane są zazwyczaj w pobliżu rury spustowej, zbierającej wodę z całej powierzchni dachu. Deszczówka magazynowana podziemnie gromadzi się w zakopanym zbiorniku. Taka woda nada się do  zasilania systemu nawadniającego, wewnętrznej instalacji do wykorzystania deszczówki, mycia nawierzchni i innych prac wokół domu.

Na rynku mnogo jest rozwiązań o rozmaitych funkcjonalnościach. Zbiornik na deszczówkę można ustawić przy ścianie domu, zakopać na terenie swojej działki czy nawet postawić w garażu lub piwnicy.

Naziemny pojemnik na deszczówkę

Taki postawić można w pobliżu domu. Istotne jest, by był wykonany z materiału odpornego na każde warunki atmosferyczne. Najlepiej, by nie tracił koloru po ekspozycji na słońce oraz by nie przepuszczał promieni słonecznych. To ważne, bo ograniczy rozwój glonów i innych mikroorganizmów w magazynowanej wodzie. Zastosowanie wysokiej jakości tworzywa sztucznego ma jeszcze inną zaletę.

Mimo ogromnej pojemności, pusty pojemnik będzie lekki. To zdecydowanie ułatwia transportowanie zbiornika w pożądane miejsce.

W zależności od potrzeb, ilości gromadzonej deszczówki, można wybierać spośród najprostszych formą zbiorników po imponujące ozdoby do ogrodu.

Pojemność takich zbiorników to zazwyczaj od 100 do 350 litrów.

Tani zbiornik na deszczówkę? Oprócz opisywanych dedykowanych pojemników na deszczówkę, można wybrać beczkę. Podstawiona pod rynnę, sprawdzi się równie dobrze. Przy odrobinie modyfikacji – dodając zawór blisko dna beczki i szczelnie zamykając górą zbiornika – można sporo zaoszczędzić.

Zbiorniki na deszczówkę do kupienia oferują jednak nieco więcej. Przybierają różne formy i kształty, często sprawują dodatkowe funkcje. W ostatnich latach na popularności zyskują pojemniki na deszczówkę i kwietniki – to wszystko w jednym. Oprócz tego, pojemniki takie mogą wyglądać jak murowana studnia czy naturalny głaz. Mnoga kolorystyka ich wszystkich sprawia, że do każdego ogrodu znajdzie się coś ciekawego!

Zbiornik na deszczówkę podziemny

Co z drugą kategorią? Na bok odstawmy estetyczne walory tego rozwiązania.

Zbiorniki na deszczówkę podziemne nie różnią się funkcją od swoich mniejszych braci, opisywanych wyżej. Różnica polega na tym, że tych nie widać. Na co zwrócić uwagę? Zakopane pod ziemią zbiorniki muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów. Napierający grunt to ogromna siła, a pęknięty zbiornik podziemny przysporzy sporo kłopotów. Najlepiej, jeśli do produkcji pojemnika wybrano wytrzymałą odmianę polietylenu.

Podziemne zbiorniki dysponują znacznie większymi pojemnościami. Tak zgromadzoną wodę również z powodzeniem wykorzystać można do zasilania instalacji nawadniającej lub domowej instalacji do wykorzystania deszczówki.

Umiejscowienie zbiornika pod gruntem ma jeszcze jedną zaletę. Zgromadzona tak woda nie nagrzewa się; nie ma też dostępu do światła, przez co nie jest „atrakcyjna” dla glonów czy innych mikroorganizmów.

Warto zapamiętać! Zbiornik na deszczówkę podziemny spotka się najczęściej w postaci  prostopadłościanu, poziomego walca czy spłaszczonej. Do kupienia możliwe są też systemowe zbiorniki. Jeśli okaże się, że pierwszy z nich dysponuje zbyt małą pojemnością, szybko można połączyć go z kolejnym, dysponującym odpowiednim łącznikiem. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy zbiornik podziemny dysponuje tzw. nadbudową. Ta wystaje z ziemi, umożliwiając inspekcję wnętrza zbiornika.

 

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

 

#zbiornik na deszczówkę podziemny #pojemnik na deszczówkę #beczka na deszczówkę

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo