W SN będzie, jak chciała Unia, ale opozycja i tak była przeciw. Czerwińska: Hipokryzja i brak lojalności

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamienie milowe" związane z KPO, a przyjazd szefowej KE do Polski będzie "końcowym etapem zatwierdzenia programu" - powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Opozycji zarzuciła "hipokryzję" oraz "brak lojalności wobec państwa i obywateli".

zdjęcie ilustracyjne
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Przyjęta przez Sejm ustawa wypełnia "kamienie milowe" ustalone w Krajowym Programie Odbudowy

 - podkreśliła Czerwińska.

Przypomniała, że w przyszłym tygodniu przyjeżdża do Polski przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, co - jak zaznaczyła - "jest już końcowym etapem zatwierdzenia programu".

Pytana, jak ocenia postawę posłów opozycji podczas czwartkowego głosowania, Czerwińska zwróciła uwagę, że "totalna opozycja wielokrotnie skłaniała swoje środowiska polityczne w Unii Europejskiej do wystąpień przeciwko Polsce, a kiedy po uzgodnionym przez polskie władze kompromisie nastąpiło głosowanie nad ustawą, zagłosowała przeciw".

Tym samym sprzeciwiła się przyznaniu Polsce należnych jej pieniędzy. To hipokryzja i brak lojalności wobec państwa i obywateli

- oceniła Czerwińska.

[polecam:https://niezalezna.pl/444207-maja-o-nic-nie-pytac-i-realizowac-wytyczne-nowe-fakty-o-rosyjskich-farmach-trolli-wszystkie-tropy-prowadza-do[

Za przyjęciem noweli głosowało wszystkich 224 posłów PiS uczestniczących w głosowaniu. Czterech posłów PiS - w tym premier Mateusz Morawiecki - nie głosowało. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że szef rządu "przez niedopatrzenie nie głosował nad finałem tej ustawy, ale oczywiście poparcie tu jest pełne, bo ten kompromis został wypracowany w ramach kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy".

Ustawę poparło także trzech posłów Kukiz'15, dwóch koła Polskie Sprawy i dwóch niezrzeszonych. Przeciw byli posłowie opozycji, zaś od głosu wstrzymała się głównie Konfederacja.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sąd Najwyższy #izba dyscyplinarna #Anita Czerwińska #Krajowy Program Odbudowy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo