Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • • Salah Abdeslam został skazany na dożywocie za udział w zamachach terrorystycznych z listopada 2015 roku.  • • •

Ta wojna się skończy

Niezależnie od tego, co jeszcze wymyśli morderca Putin, jak bardzo utopi we krwi Ukrainę, widać już wyraźnie, że nie osiągnął swoich najważniejszych celów. Nic nie wskazuje na to, by zdołał rzucić Ukrainę na kolana.

Zdobyć Kijów, podporządkować sobie ten naród i jego władze. Oczywiście może on jeszcze osiągnąć szereg bardzo ważnych sukcesów, szczególnie na wschodzie i południu Ukrainy. Perspektywa wyrwania Ukrainie korytarza do Krymu, kto wie, może nawet do Odessy, chociaż mało prawdopodobna, wciąż istnieje. Jednak niezależnie od terytorialnych zdobyczy Moskwy widać wyraźnie, że Ukraina, nawet okrojona, przetrwa. Niemniej już teraz można powiedzieć, że danina krwi, jaką zapłaciła, jest ogromna. Skala zniszczeń jest gigantyczna. Gospodarka w zapaści, całe miasta w ruinie. Ukraina przetrwa, lecz będzie konieczna odbudowa. To właśnie ten moment, w przynajmniej równym (a kto wie, może nawet większym) stopniu, jak to, co dzieje się teraz, będzie sprawdzianem dla państwa polskiego. Już wyraźnie widać, jak zacierają w tej kwestii ręce stare potęgi UE, jak pchają się do „pomocy”. Oczywiście nie robią tego z miłości do Ukrainy. To po prostu konkretny biznes, miliardowe kontrakty oraz, co najważniejsze, okazja do stworzenia całej siatki zależności i zobowiązań, za pomocą których będą mogły wpływać na Ukrainę i pasożytować na tym państwie. Byłoby w tym coś upiornego, gdyby okazało się, że państwa, które de facto doprowadziły swoimi działaniami do agresji Moskwy, które handlowały przez lata z Rosją i wspierały jak tylko się dało jej dyktatora, dziś, dzięki wojnie, dodatkowo „wydoiły” i podporządkowały sobie ten kraj. Co więcej, zważywszy na to, jak dziś wyraźnie widać, że polityka Paryża i Berlina wobec Rosji za nic ma bezpieczeństwo państw naszego regionu, byłoby to dla Polski niebezpieczne. Polska musi wejść w ich miejsce. Musi już dziś mieć przygotowany pakiet propozycji i plan wsparcia. Musi, razem z innymi państwami regionu, wycinać podejrzane interesy Berlina i Paryża z Kijowa lub przynajmniej je zminimalizować. Nie w imię szczytnych ideałów, lecz z powodu własnego interesu.
 

 


Źródło:

Dawid Wildstein
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo