"Ukraiński wątek" w zabójstwie na Nowym Świecie wykorzystała propaganda. Tak mówiły o nim rosyjskie media

W związku z zabójstwem, do którego doszło w nocy z 8 na 9 maja na Nowym Świecie, pojawiło się w Polsce wiele kłamliwych narracji kierujących zarzuty pod adresem obywateli Ukrainy. Okazuje się, że taką narrację chętnie podchwyciły media w Rosji, które alarmowały o "ataku ukraińskich nacjonalistów". Warszawska policja od początku informowała, że nie ma żadnych dowodów, by w sprawę byli zamieszani obcokrajowcy.

fot. screen z filmu Twitter.com

W niedzielę, 9 maja, ok. godziny 4.00 do sklepu z alkoholem w rejonie skrzyżowania Foksal i Nowego Światu w Warszawie wszedł ranny mężczyzna. Przyjechało do niego pogotowie i zabrało do szpitala. Tam ranny mężczyzna zmarł. Śledczy od razu podjęli czynności w tej sprawie. Analizie poddano m.in. zapisy monitoringu. Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku zabójstwa.

W mediach społecznościowych niemal od razu pojawiły się bezpodstawne oskarżenia, jakoby napastnikami i domniemanymi sprawcami zabójstwa mieli być obywatele Ukrainy. Te plotki stanowczo zdementował w rozmowie z portalem niezalezna.pl rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji, nadkom. Sylwester Marczak.

- Nie ma żadnych przesłanek, które wskazywałyby, że mamy do czynienia z obcokrajowcami

- powiedział Marczak.

Zdecydowane dementi ze strony policji nie zatrzymało krzywdzących posądzeń pozbawionych podstaw. Narracja o rzekomym udziale Ukraińców w zdarzeniu była wodą na młyn kremlowskiej propagandy. 

Na kanale "Andromeda" w serwisie YouTube, na którym analizowana jest rosyjska propaganda, zamieszczono fragment serwisu informacyjnego rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija 24 z 13 maja.

W serwisie Rossija 24 prezenterka mówi o "szokującej historii związanej z ukraińskimi uchodźcami" i "tłumie nacjonalistów, który napada na mieszkańca miasta w centrum Warszawy". Pokazywany jest fragment zamieszczonego w mediach społecznościowych nagrania, zrealizowanego prawdopodobnie przez ukraińskich świadków zajścia.

- Prorosyjska Konfederacja powinna być zadowolona. Po Sputniku, być ze swoim przekazem w głównych rosyjskich mediach, to bez wątpienia duża nobilitacja dla partii - skomentowała nagranie na Twitterze europosłanka Beata Mazurek.

Polska prokuratura ustaliła tożsamość osób podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie. To Sebastian W. oraz Łukasz G., wobec których prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo