Była niemiecka europoseł: Politycy w Berlinie i wielki biznes postanowili nie widzieć tego, co dzieje się w Rosji

- Niemieccy politycy i wielki biznes odmówili uznania tej rzeczywistości, którą wiedzieli. W końcu wszyscy dyplomaci w Rosji wiedzieli, co się dzieje. (...) Postanowili nie widzieć tego - powiedziała w rozmowie z ukraińską agencją Ukrinform Rebecca Harms, była niemiecka eurodeputowana z partii Zielonych.

Rebecca Harms
fot. Heinrich-Böll-Stiftung from Berlin, Deutschland - Launch of the World Nuclear Waste Report, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97996867

- Widzę, że we wszystkich krajach Europy Wschodniej, gdzie ludzie mają większe doświadczenia ze Stalinem i Związkiem Sowieckiem, gdzie wiedzą, co zrobił w ich regionie Związek Radziecki, wszyscy myślą o tym, jak pokonać Moskwę. Na Zachodzie nie ma w ogóle takiej debaty, ale myślę, że kraje Europy Wschodniej wprowadzą ten temat na agendę - powiedziała była eurodeputowana.

Stwierdziła, że należy dostrzec, że zagrożenia bezpieczeństwa płyną obecnie z Rosji. 

Harms krytycznie odniosła się do prowadzonej przez Niemcy polityki zagranicznej wobec Rosji.

- Niemieccy politycy i wielki biznes odmówili uznania tej rzeczywistości, którą wiedzieli. W końcu wszyscy dyplomaci w Rosji wiedzieli, co się dzieje. Wszyscy to rozumieli, gdy Miedwiediew doszedł do władzy, gdy Putin szykował się do swojej dożywotniej prezydentury. Oni postanowili tego nie widzieć. To nie był błąd. Teraz oczywiście mówią, że się mylili, ale myślę, że to niewłaściwe słowo

- stwierdziła była europoseł.

Nadmieniła, że w efekcie "cała Europa Wschodnia stała się pasem gdzieś pośrodku między UE a Moskwą". - Wszyscy oni, zachodni politycy i biznesmeni, jechali głównie do "Wielkiej Rosji" i widzieli wszystko oczami rosyjskiej polityki i jej interesów - dodała Rebecca Harms.

Podkreśliła, że w Niemczech istniała duża potrzeba taniej energii, ale poskutkowało to głęboką zależnością energetyczną.

- W 2015 r. niemieckie magazyny gazu zostały sprzedane rosyjskim oligarchom - dodała. 

 


Źródło: Ukrinform, niezalezna.pl

#Ukraina

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo