Zaćmienie Księżyca nad Polską

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek (15-16 maja) będziemy mogli zaobserwować w Polsce całkowite zaćmienie Księżyca. Kulminacja tego zjawiska nastąpi 16 maja o godz. 6:11 naszego czasu. Kto wcześnie wstaje lub jest miłośnikiem obserwacji astronomicznych na pewno tego nie pożałuje. 

pixabay.com/rkarkowski

Po raz ostatni całkowite zaćmienie Księżyca można było zaobserwować w 2021 roku, ale wówczas nie było ono widoczne w Polsce. Tym razem będzie inaczej. Jeśli pogoda na to pozwoli będziemy mogli dostrzec je z każdego miejsca w naszym kraju.

Pełnię majową Księżyca nazywamy Kwiatową. Nietypowa nazwa majowej pełni wzięła się od obfitego kwitnienia kwiatów, które jej towarzyszą. Co ciekawe, znana jest ona także pod nazwami: Mleczna Pełnia Księżyca, Pełnia Zajęcza czy Pełnia Sadzenia Kukurydzy.
Najlepsze warunki do oglądania tego zjawiska będą mieć mieszkańcy Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. W Europie, m.in. w Polsce, zaćmienie będzie widoczne jedynie częściowo - podczas zachodu Księżyca.

Będzie to pierwsze dwóch zaćmień Księżyca w tym roku. Następne nastąpi w listopadzie 2022 roku. Jednak wówczas nie będzie ono widoczne z terytorium naszego kraju.

Zaćmienia Księżyca są całkowicie bezpieczne do obserwacji gołym okiem, przez lornetkę lub teleskop i trwają zwykle kilka godzin.  
Jeśli jednak pogoda nie dopisze, będziemy mogli śledzić je online, dzięki transmisjom internetowym. Jedna z nich będzie dostępna na stronie NASA Science Live 16 maja o godzinie 01:32. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo