Prokremlowski blogger zatrzymany w Hiszpanii

Hiszpańskie służby, na polecenie Ukrainy, zatrzymały prokremlowskiego bloggera Anatolija Szarija. Mężczyzna jest znany z medialnych ataków na ukraińskie władze. Miał działać na zlecenie Moskwy.

Служба безпеки України

Jak poinformowała w czwartek hiszpańska agencja Servimedia, służby bezpieczeństwa ujęły pochodzącego z Ukrainy Szarija na prośbę władz tego kraju. 42-latek został oskarżony tam o zdradę państwa.

Servimedia odnotowała, że zatrzymanie prokremlowskiego blogera nastąpiło w rezultacie współpracy hiszpańskich służb z prokuraturą generalną Ukrainy, jej instytucjami ds. bezpieczeństwa, a także podmiotami międzynarodowymi.

Szarij, którego Servidemia określa również mianem “polityka”, znany był wcześniej hiszpańskiej opinii publicznej.

Jego sylwetkę szeroko przedstawiła w ostatnim czasie m.in. wydawana w Katalonii “La Vanguardia”. Dziennik przypomniał, że prorosyjski bloger z Ukrainy mieszkał na terenie Tarragony, ale w swoim rodzinnym kraju miał własną partię polityczną, “a także dochodzenie dotyczące prania pieniędzy”.

“La Vanguardia” przypomniała, że mieszkający w Hiszpanii od 2016 r. bloger wcześniej rezydował na terytorium Litwy, gdzie w 2012 r. miał, jak dowiedziała się gazeta, otrzymać azyl polityczny. Właśnie na podstawie tego dokumentu, który w ostatnich miesiącach został anulowany, Szarij przeprowadził się do Hiszpanii.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Hiszpania #Ukraina #Rosja #blogger

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo