Rower – środek transportu, który poprawia humor 

Wycieczki rowerowe poprawiają samopoczucie i jakość snu, uwalniają endorfiny i pobudzają do kreatywnego myślenia. Rower to jeden z najbardziej uniwersalnych środków transportu. Jest łatwy w obsłudze, tani w eksploatacji, w zatłoczonych miastach pozwala nam przemieszczać się szybciej niż samochodem. Dodatkowo jazda na rowerze działa jak leki przeciwbólowe podczas bólu głowy.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Jak rower pomaga się odprężyć?

Napięcie mięśni, przemęczenie, bóle głowy lub migreny powinny być niepokojącym sygnałem, iż organizm żyje w silnym stresie. Szczególnie istotna jest umiejętność zdefiniowania przyczyny, która powoduje problem. Trudno jest być produktywnym w codziennym życiu, kiedy niepokój i zmartwienie dominują nasze myśli. Czynnikiem stresogennym jest także presja, która może wynikać z próby wykonywania wielu obowiązków jednocześnie. 

Wielu kolarzy mówi, że jazda na rowerze jest jak uzależnienie. Nauka dowiodła, że to prawda. Po przejażdżce rowerowej czuć gwałtowny wzrost neuroprzekaźników, takich jak serotonina i dopamina. Przejażdżka rowerowa poprawia nastrój oraz ładuje endorfiny, które stymulują te same obszary mózgu, co środki przeciwbólowe.

Popularność rowerów i realne korzyści z jazdy rowerowej

Podczas pandemii wielu osób z troski o własne zdrowie przesiadło się na rower. Jazda na rowerze umożliwiła zachowanie fizycznego dystansu, ale przede wszystkim stała się okazją do codziennej aktywności fizycznej. 

Korzyści płynące z jazdy na rowerze:

  • zmniejsza o 40 proc. ryzyko zachorowania na cukrzycę
  • obniża ciśnienie krwi i podnosi poziom dobrego cholesterolu, który usuwa tłuszcz z tętnic. 
  • obniża szkodliwy cholesterol
  • przejażdżka rowerem stymuluje organizm do produkcji endorfin, hormonów, które łagodzą stres i zmniejszają ból. Endorfiny pomagają również w walce z depresją.
  • pozwala ćwiczyć uważność. Zwracanie większej uwagi na nasze myśli i uczucia, przez co zwiększa zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i dokonywania mądrych wyborów.

Korzyści ekonomiczne z posiadania roweru

Zastanawiając się głębiej nad korzyściami ekonomicznymi płynącymi z jazdy na rowerze widzimy przede wszystkim oszczędność. 

Oszczędność w czasie. Jadąc samochodem czy autobusem często stoimy w korku i denerwujemy się, że czas nam ucieka. Warto wówczas przesiąść się na pojazd dwukołowy i zrelaksować się jazdą na rowerze.

Oszczędność pieniędzy. Rower jest dużo tańszym środkiem transportu niż niejeden samochód. W przypadku samochodu dochodzą koszty paliwa, ubezpieczenia czy przeglądu. Rower jest bez kosztowy. 

Oszczędność miejsca. Rower nie potrzebuje garażu i zajmuje dużo mniej miejsca. Może stać na balkonie, w mieszkaniu czy na klatce schodowej.

 

 Źródło: niezalezna.pl

#jazda na rowerze #rower na depresje #Napięcie mięśni #bóle głowy #dopamina #endorfiny #szkodliwy cholesterol

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo