Mówił o tym ponad 10 lat temu. Wtedy zalała go fala krytyki. Raport o Smoleńsku potwierdza słowa Sakiewicza

Po półtora roku badań nabrałem przekonania, że katastrofa w Smoleńsku nie była wypadkiem - pisał 8.10.2011 roku Tomasz Sakiewicz do Gazety Polskiej Codziennie. Redaktor naczelny po swojej publikacji spotkał się z ogromną falą krytyki i hejtu. Jednak jak się wczoraj okazało, dziennikarz w swoich analizach wysunął niezwykle trafne wnioski.

10.04.2022 Warszawa 12 rocznica Katastrofy Smolenskiej n/z Tomasz Sakiewicz Beata Drozdz
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wczoraj Antoni Macierewicz podczas w konferencji podkomisji smoleńskiej do ponownego zbadania wypadku lotniczego w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych przekazał raport na temat wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Jak wynika z pracy ekspertów, do katastrofy doszło poprzez eksplozję dwóch ładunków wybuchowych. 

Dziennikarze "Gazety Polskiej", od początku badania przyczyny tragedii pracowali nad ustaleniem faktów w sprawie. Zaledwie półtora roku po wydarzeniach 10 kwietnia 2010 roku w "Gazecie Polskiej Codziennie" ukazał się artykuł Tomasza Sakiewicza pt. "Prezydent został zamordowany". W tekście naczelny "GP" i "GPC" opisuje swoje wnioski, które wysunął podczas pracy dziennikarskiej.

Gdy artykuł został opublikowany, na redakcję spadł hejt, a autor publikacji był wielokrotnie atakowany nawet wewnątrz środowiska dziennikarskiego i przesłuchiwany w prokuraturze wojskowej. Dziś okazuje się, że zdanie Sakiewicza było tożsame z prawdą. 

Sam autor z perspektywy czasu przyznaje, że dziś nie zmieniłby w tym tekście ani jednego zdania. Poniżej publikujemy ten archiwalny tekst red. Sakiewicza w całości:

„Prezydent został zamordowany”, GPC 8.10.2011

Przez ostatnie półtora roku dziennikarze pracujący w „Gazecie Polskiej” próbowali ustalić przyczyny śmierci prezydenta i elity polskiego państwa. Najważniejsze informacje o katastrofie w Smoleńsku ciągle są ukrywane przed opinią publiczną, a kluczowe dowody albo zostały zniszczone, albo znajdują się w Rosji. Mimo to dowiedzieliśmy się naprawdę wiele. Rozmawialiśmy z najwybitniejszymi ekspertami polskimi i zagranicznymi. Byli wśród nich specjaliści od lotnictwa, katastrof i terroryzmu. Dotarliśmy zarówno do członków rządowych komisji, prokuratorów, śledczych, jak i wielu funkcjonariuszy służb specjalnych. Nasi dziennikarze przewieźli z Rosji części rozbitego tupolewa. Niektóre z nich przekazaliśmy do dalszych badań w USA. W tym czasie publikowaliśmy te dokumenty, które naszym zdaniem wnosiły coś do śledztwa. Wśród wielu teorii rodzi się zupełnie przerażający obraz. Staje się on coraz bardziej wyraźny i nie da się go zastąpić ani propagandą pani Anodiny, ani bełkotem raportu Millera.

Po półtora roku badań nabrałem przekonania, że katastrofa w Smoleńsku nie była wypadkiem. Zakres zniszczeń samolotu, ślady świadczące o eksplozji, gwałtowne przerwanie wznoszenia tupolewa, ale także natychmiastowe niszczenie dowodów i nieprawdopodobne matactwo Rosjan utrudniają jakikolwiek inny wniosek. Nie wiemy, kto dokonał zamachu, wiemy jednak, kto za niego politycznie i moralnie odpowiada: rządy polski i rosyjski. Kompletny brak zabezpieczeń na lotnisku, na którym lądowała głowa państwa, ułatwił zadanie potencjalnym zamachowcom. W Polsce teoria zamachu została wykluczona niemal od początku. Stało się to w momencie przekazania śledztwa Rosjanom. Przez półtora roku nie pozwolono na ekshumacje poległych, czekając, aż ten dowód będzie bezwartościowy. Pozostawienie części samolotu na powietrzu, a wcześniej pocięcie go na kawałki, doprowadziło do zatarcia ważnych śladów chemicznych. Nikt z władz polskich i rosyjskich nie jest w stanie wytłumaczyć takiego działania. Nikt też nie jest w stanie sensownie wytłumaczyć braku nagrań z wieży kontroli lotów. Bez względu na to, kim mogli być bezpośredni sprawcy zamachu, interes w śmierci prezydenta miało wiele osób zarówno w Polsce, Rosji, jak i poza granicami obydwu krajów.

Wiemy dokładnie, kto na śmierci prezydenta skorzystał. Jeżeli ktoś łudzi się, że dzisiaj świat jest zbyt cywilizowany, by zabijać prezydentów, niech obejrzy zdjęcia z Czeczenii, gdzie zamordowano kilkaset tysięcy osób. Niech zobaczy film o agresji rosyjskiej na Gruzję. To wszystko działo się na naszych oczach. Dlaczego elity polskiego państwa tak łatwo pogodziły się z zatuszowaniem śledztwa? Bo te, które by się nie pogodziły, w znacznej części znalazły się w Smoleńsku. Ci z nas, którzy przeżyli, mają obowiązek wyjaśnić zagadkę śmierci naszych przywódców i przyjaciół. Oni zrobiliby dla nas dokładnie to samo.

Nie przedstawiam dzisiaj własnego raportu na ten temat. Nie ujawniam nowych szczegółów śledztwa. Nie przywiązuję się do znanych teorii i do żadnego z nieoficjalnych raportów. Niektóre z nich publikowaliśmy na łamach tygodnika „Gazeta Polska” i dziennika „Gazeta Polska Co-dziennie”. Piszę o swoim najgłębszym przekonaniu, które wynika z bardzo długiego zajmowania się tą sprawą. Chciałbym, żeby ta rzeczywistość była inna, by to wszystko się nie stało, by świat wrócił do takiego, jakim był przed 10 kwietnia 2010 r. Chciałbym znowu umówić się na wino z Januszem Kurtyką, zaprosić na od dawna obiecany obiad Sławka Skrzypka, posłuchać kolejnej tyrady Stefana Melaka albo poplotkować w Belwederze z Lechem Kaczyńskim.

Tamto już nie wróci. Ktoś nam to brutalnie zabrał. Ale zostało 40 milionów Polaków, którzy muszą znać prawdę. Muszą wiedzieć, co dzieje się w ich kraju, kto nami rządzi i co zrobiono z tymi, którzy chcieli rządzić inaczej. Jestem przekonany, że dzisiaj napisałem o tym prawdę.

 Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

 

#GP Codziennie #Smoleńsk #Tomasz Sakiewicz

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo