Raport, na który czekaliśmy 12 lat. Poznamy go już dziś i będzie oficjalnym stanowiskiem polskich władz

Po 12 latach od katastrofy smoleńskiej podkomisja kierowana przez Antoniego Macierewicza przedstawi dziś raport, który będzie oficjalnym stanowiskiem polskich władz. Według informacji „Codziennej” podkomisja ustaliła, że samolot został zniszczony w wyniku eksplozji o charakterze termobarycznym. Ponadto eksperci ujawnią nieznane dotąd dokumenty, świadczące o zawarciu polsko-rosyjskiego porozumienia wojskowego tuż przed katastrofą smoleńską.

arch./niezalezna.pl

W końcowym raporcie smoleńskim opisany będzie dokładnie przebieg dwóch eksplozji, jakie nastąpiły w Tu-154. Zebrano bogaty materiał dowodowy: od wiarygodnych zapisów kopii rejestratorów (na podstawie zapisów amerykańskich urządzeń TAWS i FMS) i analizy mechanicznych zniszczeń elementów samolotu, poprzez komputerowe badania Amerykanów wykazujące np., że drzwi tupolewa nie mogły zostać wbite na metr w ziemię w wyniku zwykłego uderzenia samolotu w ziemię, aż po identyfikację śladów materiałów wybuchowych na Tu-154.

Jak się dowiedzieliśmy, podkomisji smoleńskiej udało się ustalić takie szczegóły jak rodzaj użytych zapalników. Dzięki materiałom pozyskanym od służb amerykańskich zidentyfikowano dokładnie miejsce eksplozji.

Oprócz analiz technicznych, popartych twardymi danymi i wynikami eksperymentów oraz badań przeprowadzonych przez ekspertów, także międzynarodowych, raport zawiera opis nieznanych dotąd opinii publicznej dokumentów państwowych. Świadczą one o tym, że niecałe trzy tygodnie przed katastrofą smoleńską polski rząd dążył do ścisłej umowy wojskowej z Rosją, której realizacja oznaczałaby de facto podporządkowanie Sił Zbrojnych RP armii rosyjskiej. 

Według naszych informacji treść porozumienia, które upubliczni komisja, nie tylko będzie kompromitująca dla Donalda Tuska (dziś robiącego z siebie przeciwnika putinowskiej Rosji), lecz także rzuci na katastrofę smoleńską nowe światło. Jak ustaliła „Codzienna”, zaledwie cztery dni przed zawarciem owego wojskowego porozumienia w Moskwie przebywał z niewyjaśnioną dotąd misją szef kancelarii premiera Tuska Tomasz Arabski, który odbył w jednej z moskiewskich restauracji rozmowę z Igorem Sieczinem, ówczesnym wicepremierem, prawą ręką Władimira Putina, oraz z Jurijem Uszakowem, zastępcą szefa administracji Władimira Putina.


Prezentacji raportu towarzyszyć będzie emisja materiału filmowego dotyczącego ustaleń podkomisji. Po konferencji podkomisji, o godz. 17, rozpocznie się spotkanie warszawskiego klubu „GP” z Antonim Macierewiczem. Odbędzie się ono w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, ul. Marszałkowska 7 (wejście od ul. Emila Zoli).
 

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo