To wojna Putina, a nie Rosji? Niezależny sondaż nie pozostawia wątpliwości: poparcie dla zbrodniarza Putina rośnie!

W marcu znacząco wzrosła aprobata dla głównych instytucji państwowych Rosji: 83 proc aprobuje działalność prezydenta, 71 proc. - premiera, 70 proc. - rządu, a 59 proc. - Dumy Państwowej. Gwałtownie wzrósł odsetek tych, którzy uważają, że sprawy w kraju zmierzają we właściwym kierunku. To wynik badania Centrum Lewada - niezależnej rosyjskiej organizacji pozarządowej zajmującej się badaniami opinii publicznej i badaniami socjologicznymi.

Kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

To powinna być otrzeźwiająca informacja dla tych, którzy w inwazji Rosji na Ukrainę chcą widzieć wojnę szalonego Putina, a nie Rosji.

Jak wynika z sondażu Lewady - w marcu 2022 r. znacznie wzrósł odsetek Rosjan, którzy uważają, że sprawy w kraju zmierzają ogólnie w dobrym kierunku: mowa 69 proc. z nich (w lutym - 52 proc.). Odsetek tych, którzy uważają, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku, wyniósł jedynie 22 proc. (w lutym - 38 proc.).

Wzrosła aprobata dla działalności Władimira Putina: 69 proc. w styczniu, 71 proc. w lutym i 83 proc. w marcu 2022 roku, osiągając tym samym poziom z końca 2017 roku (przed spadkiem spowodowanym reformą emerytalną).

Odnotowano także wyższe poparcie dla premiera Rosji Michaiła Miszustina: w styczniu wynosiła ono 59 proc., w lutym 60 proc., a w marcu 71 proc.

70 proc. Rosjan aprobuje działania rządu, około jedna czwarta (27 proc.) nie aprobuje ich. W lutym aprobatę wyraziło 55 proc., a dezaprobatę 42 proc.

Poziom zaufania do Władimira Putina wzrósł od lutego o 10 punktów procentowych i osiągnął 44 proc.. Wzrosło również zaufanie do Siergieja Szojgu - do 16 proc. (+4 p.p.), Władimira Żyrinowskiego, Michaiła Miszustina i Siergieja Ławrowa - do 15 proc. Po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce najbardziej zaufanych polityków znalazł się Wiaczesław Wołodin (3 proc.) - przewodniczący Dumy Państwowej.

U respondentów ocena putinowskiej Jednej Rosji wzrosła o 8 p.p. w porównaniu z lutym 2022 roku i osiągnęła 39 proc. Poziom poparcia dla Partii Komunistycznej spadł do 11 proc. (w lutym 2022 roku - 13 proc.). Notowania wyborcze pozostałych partii politycznych pozostały praktycznie bez zmian.

Wśród osób, które są gotowe do głosowania i zdecydowały się na wybór partii, poparcie dla Jednej Rosji wzrosło do 54 proc. (w lutym 2022 roku - 44 proc.).

Sondaż Centrum Lewady został przeprowadzony 24-30 marca 2022 roku na reprezentatywnej ogólnorosyjskiej próbie ludności miejskiej i wiejskiej liczącej 1632 osoby w wieku 18 i więcej lat w 137 miejscowościach, w 50 częściach składowych Federacji Rosyjskiej.

 Źródło: niezalezna.pl

 

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo