Ta wizyta była przygotowana w ścisłej tajemnicy. Pociąg z Morawieckim i Kaczyńskim przekroczył granicę polsko-ukraińską

Pociąg z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim i premierami Słowenii i Czech przekroczył granicę polsko-ukraińską i kieruje się do Kijowa - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że kierunkowe decyzje dotyczące wyjazdu zapadły na szczycie Rady Europejskiej w Wersalu. Trudno sobie wyobrazić wyraźniejszy symbol poparcia dla Ukrainy niż dzisiejsza wizyta premierów, w której biorą udział najważniejsze osoby z polskiego państwa - powiedział na briefingu szef KPRM.

Korczowa-Krakowiec | Wspólna wizyta na przejściu granicznym wraz z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem.
fot. Krystian Maj/KPRM

Mniej więcej godzinę temu pociąg, na pokładzie którego znajduje się premier Mateusz Morawiecki, wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii przekroczył granicę polsko-ukraińską. Delegacja kieruje się do Kijowa.
- oświadczył Dworczyk podczas briefingu prasowego.

Dodał, że delegacja odbędzie tam rozmowy z prezydentem i premierem Ukrainy.

Po analizie ryzyk związanych z wyjazdem delegacji międzynarodowej do Kijowa podjęto decyzję, że taki wyjazd musi być przeprowadzony; nie możemy pozwolić, by Rosjanie kontynuowali zbrodnicze działania na terenie Ukrainy.
- powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

Delegacja de facto reprezentuje Unię Europejską, Radę Europejską.
- mówił szef KPRM.

Poinformował ponadto, że wizyta była przygotowywana od wielu dni, ale utrzymywana w ścisłej tajemnicy. 

Kierunkowe decyzje dotyczące wyjazdu zapadły na szczycie w Wersalu, w gronie najważniejszych przywódców europejskich. Potem premier Morawiecki w koordynacji z wicepremierem Kaczyńskim przygotowywali tę wizytę, która się dzisiaj właśnie rozpoczyna.
- powiedział Dworczyk. 

Na późniejszym briefingu prasowym szef KPRM Michał Dworczyk pytany był, w jaki sposób zapewnione jest bezpieczeństwo polityków udających się do Kijowa.

Dziś pod rosyjskim ostrzałem giną setki, tysiące cywilów na Ukrainie, dzieci, kobiet, nie mówiąc o żołnierzach, ale wiadomo, że w każdej wojnie najbardziej są poszkodowani cywile. I dziś trzeba zrobić wszystko, by powstrzymać rosyjskiego agresora. Niebezpieczeństwo, które trzeba podejmować w takich sytuacjach, jest czymś nieuniknionym.
- powiedział Dworczyk.

Z kolei szef polskiego rządu oświadczył, że w 20 dniu zbrodniczej agresji Putina na Ukrainę, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, premierem Czech Petr Fiala oraz premierem Słowenii Janez Janša rusza do Kijowa, by pokazać Ukraińcom naszą solidarność. 

W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia.
- oznajmił premier Morawiecki.

 


Źródło: niezależna.pl. PAP, KPRM

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo