Trolle sieją zamęt, ludzie pustoszą stacje paliw. Obajtek: Złożono doniesienie do ABW

Od wczoraj zidentyfikowaliśmy dużą aktywność wielu kont w mediach społecznościowych prowadzących zorganizowaną dezinformację dotyczącą dostępności paliw - pisze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Działanie dezinformacji widoczne było w czwartek na stacjach benzynowych w całej Polsce.

Twitter

Dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni. Koncern podkreślił, że paliwa w Polsce nie brakuje - zapewniał wczoraj prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W piątek prezes paliwowego giganta napisał, że „od wczoraj zidentyfikowano dużą aktywność wielu kont w mediach społecznościowych prowadzących zorganizowaną dezinformację dotyczącą dostępności paliw w Polsce”.

- W związku z tym złożyliśmy odpowiednie doniesienie do ABW. Apelujemy o dokładne weryfikowanie źródeł informacji

- zapowiedział.

Wcześniej w rozmowie z radiem RMF prezes PKN Orlen pytany o bardzo duże kolejki do dystrybutorów na niektórych stacjach, zapewnił, że "ta panika jest bezzasadna" i nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o możliwości zatankowania. "Paliw w Polsce nie zabraknie pod warunkiem, że nie damy się porwać tej panice" - dodał.

Obajtek zwrócił uwagę, że panikę w sieci sieją m.in. farmy trolli internetowych. Zaznaczył przy tym, że koncern zgłasza takie przypadki odpowiednim służbom.

Prezes zapewnił, że koncern ma w pełni zabezpieczone dostawy ropy do Polski.

- Od 6 lat bardzo mocno dywersyfikujemy dostawy ropy do Polski. Rafineria w Płocku już w 50 proc. przerabia ropę z innych kierunków (niż wschodni -red.). (...) Nasze rafinerie są w pełni zabezpieczone, by utrzymywać zdolności produkcyjne

- powiedział.

- Jeśli zajdzie taka potrzeba, bo być może będą europejskie sankcje, jesteśmy w pełni przygotowani, by sprowadzać ropę z innych kierunków. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami. Zabezpieczymy rafinerię, zabezpieczymy rynek, ale te decyzje zależą od europejskich przywódców

- mówił prezes PKN Orlen.

Analogiczny apel wystosował dzień wcześniej rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys, pisząc: 

„uwaga na dezinformację na temat rzekomo szybujących cen i problemów z dostępnością paliw. Dostawy są w pełni zabezpieczone a ceny stabilne. Paliwa nie zabraknie! Fakenews-y i sianie paniki to element rosyjskiej wojny informacyjnej”.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, Twitter

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo