Szef NATO: „Wzywamy Rosję do deeskalacji sytuacji"

NATO wysłało do Moskwy pisemną odpowiedź na jej żądania dotyczące bezpieczeństwa - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

twitter.com/jensstoltenberg

"Po raz kolejny wzywamy Rosję do natychmiastowej deeskalacji sytuacji. NATO jest głęboko przekonane, że napięcia i nieporozumienia muszą być rozwiązywane poprzez dialog i dyplomację"

- powiedział Stoltenberg. 

Sekretarz generalny Sojuszu dodał, że NATO i Rosja powinny przywrócić biura swoich reprezentantów w Moskwie i Brukseli. Wyraził przy tym ubolewanie, że kontakty dyplomatyczne między Rosją a NATO zostały mocno ograniczone.

Stoltenberg zapewnił, że NATO jest gotowe wysłuchać obaw Rosji dotyczących bezpieczeństwa i zaangażować się z nią w rzeczywisty dialog. Zastrzegł jednak, że Rosja musi wycofać swoje wojska z Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

"Napięcie wokół Ukrainy wciąż rośnie" 

"Napięcie wokół Ukrainy wciąż rośnie, a rosyjskie wojska gromadzą się pod pretekstem ćwiczeń również od strony granicy białorusko-ukraińskiej. Nie widać oznak deeskalacji"

- ocenił Stoltenberg, odpowiadając na pytanie, czy jesteśmy dziś bliżej wojny, niż dwa tygodnie temu.

"Widzieliśmy w przeszłości, w przypadku Krymu, że ćwiczenia (wojskowe) są pretekstem do przeprowadzenia ataku"

- dodał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, wskazując na rosyjskie wojska gromadzące się przy granicy białorusko-ukraińskiej. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo