Granica 100 tys. zgonów w Polsce od początku pandemii została przekroczona. Niedzielski: Mamy sytuację najtrudniejszą

Minister zdrowia poinformował, że minionej doby odnotowano 11,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 493 osoby z COVID-19. Oznacza to, że od początku pandemii w Polsce zmarło już ponad 100 tys. osób. Jednocześnie Adam Niedzielski podkreślił, że „mamy sytuację najtrudniejszą w porównaniu z innymi falami” i zgodnie z aktualnymi prognozami należy spodziewać się wzrostu zakażeń.

Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Niedzielski ocenił, że minimum zakażeń „mamy za sobą”.

Teraz raczej trzeba się spodziewać systematycznych wzrostów. One nie będą duże, bo na razie nie mamy eskalacji związanej z omikronem. […] to minimum to mieliśmy w zasadzie w ostatnich dniach grudnia, przynajmniej patrząc na te 7-dniowe średnie. Pod tym względem wydaje się, że to minimum mamy za sobą i teraz trzeba spodziewać się takich systematycznych wzrostów. One nie będą duże, bo na razie nie mamy eskalacji związanej z Omikronem. Cały czas ten udział, przynajmniej w sekwencjonowaniu próbek, których mniej więcej 2-3 tysiące tygodniowo będziemy sekwencjonować, jest w tej chwili, co ciekawe w piątek był 3%, a w poniedziałek już 7%
- mówił na antenie TVN24 minister Niedzielski.

Odnosząc się do przekroczenia liczby 100 tys. zgonów z powodu COVID-19 w Polsce szef resortu zdrowia podkreślił, że w walce z pandemią mamy dziś kolejny smutny dzień.

Tak, rzeczywiście, dzisiaj jest ten kolejny, można powiedzieć, smutny dzień, ale dzień szczególny. Ze względu na to, że przekroczyliśmy tę barierę 100 tysięcy zgonów COVID-owych. […] Akurat tak się składa, że te statystyki poniedziałkowe oznaczają niewielkie spadki w zakresie zakażeń, bo to 11 tysięcy 400 nowych zakażeń i to są mniej więcej podobne jak w zeszłym tygodniu, może troszeczkę mniejsze, bo tam spadek jest rzędu 2-3%, natomiast w przypadku zgonów ta liczba jest większa niż tydzień temu, co pośrednio wynika z tego, że mamy za sobą dłuższy weekend, kiedy te sprawozdawczości dotyczące zgonów po prostu z opóźnieniem są podawane. Wczoraj było 493 zgony.
- tłumaczył Adam Niedzielski.

Pytany o szacowaną skalę wzrostów zakażeń, minister zdrowia przyznał, że najbardziej drastyczne scenariusze mówią nawet o liczbach powyżej 200-300 tys. zachorowań.

Najbardziej czarne scenariusze, które są oparte na takim mechanicznym przeniesieniu zasad zakażenia, które były do tej pory, to mamy liczby rzeczywiście powyżej 100 tysięcy, które są przerażające. Tak, mówimy o 100 tysiącach zakażeń dziennie. Nawet więcej, bo są i takie scenariusze, które są liczbami powyżej 200, 300 tysięcy, ale to budowanie scenariuszy na bardzo konkretnych założeniach, które nie zawsze wiemy, że są rzeczywiste, bo to założenia. W tym sensie my oczywiście my staramy się przygotować na każdy z tych scenariuszy, ale to są liczby.
- mówił minister Niedzielski.

 


Źródło: niezalezna.pl, TVN24, 300polityka.pl

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo