Novak Djoković jest wolny i chce wystąpić w Australian Open. Policja fanów tenisisty potraktowała gazem

Novak Djoković decyzją australijskiego sądu został uwolniony z przymusowej kwarantanny. Tenisista wrócił do treningu i chce wystąpić w wielkoszlemowym Australian Open. To jednak nie koniec zamieszania wywołanego sporem o brak szczepienia Serba przeciwko COVID-19. Policja w Melbourne przeciwko fanom Djoko użyła gazu.

Novak Djoković coraz bliżej występu w Australian Open
fot. facebook.com/twitter.com

Novak Djokovic nie został dotychczas zaszczepiony na COVID-19 i tym samym nie spełnił wymogu organizatorów imprezy, która rozpocznie się 17 stycznia. Przez niezależnych ekspertów został zwolniony z tego obowiązku z powodów medycznych, jednak po przylocie do Australii w środowy wieczór cofnięto jego wizę i prosto z lotniska został eskortowany do hotelu na przedmieściach Melbourne, gdzie są zakwaterowane także osoby ubiegające się o azyl na antypodach.

Sędzia nakazał uwolnienie Novaka Djokovića

Jego prawnicy zaskarżyli postępowanie australijskich władz i w poniedziałek odbyła się rozprawa, na której sędzia Anthony Kelly nakazał natychmiastowe wypuszczenie przetrzymywanego w hotelu Djokovica, uznając decyzję o cofnięciu jego wizy za "nierozsądną".

Jestem zadowolony i wdzięczny, że sędzia cofnął decyzję o unieważnieniu mojej wizy. Niezależnie od wszystkiego, co się wydarzyło, wciąż chcę tu zostać i spróbować wystąpić w Australian Open

- napisał na Twitterze Djoko.

Australijska policja spacyfikowała fanów Djokovića gazem

Djokovic czekał na poniedziałkową rozprawę w biurze swoich prawników. Pod jego oknami zebrali się fani 34-letniego tenisisty, którzy skandowali "Uwolnić Novaka!". W pewnym momencie interweniowała policja, która użyła gazu pieprzowego.

O losie triumfatora 20 turniejów wielkoszlemowych - rekord ten dzieli z Hiszpanem Rafaelem Nadalem i Szwajcarem Rogerem Federerem - zdecyduje jeszcze minister ds. imigracji Alex Hawke, który ma prawo cofnąć Serbowi wizę. Gdyby podjął taką decyzję, wówczas zablokuje tenisiście możliwość wjazdu na teren Australii na trzy lata.

Novak jest wolny i pojechał trenować na kort. Jest tam, żeby ustanowić kolejny rekord. Jest sportowcem i najlepszym tenisistą w historii świata. Zawsze bronił jedynie wolności wyboru, niczego innego. Decyzja sędziego o przywróceniu jego wizy jest największym zwycięstwem Novaka. Cała jego rodzina cieszy się, że sprawiedliwość zwyciężyła

- powiedział na konferencji prasowej w Belgradzie brat zawodnika - Djordje Djokovic.

Surowe restrykcje w związku z pandemią COVID-19

Sprawa gracza z Bałkanów - który od dłuższego czasu odmawiał ujawnienia informacji, czy jest zaszczepiony, a w przeszłości nie krył niechęci wobec takiego rozwiązania - wzbudza sporo kontrowersji zarówno w środowisku tenisowym, jak i wśród mieszkańców Australii. W kraju tym wprowadzono szereg surowych restrykcji i najdłuższy jak na razie łącznie lockdown, a dominujący obecnie wariant omikron przyczynił się do rekordowej liczby przypadków zakażenia koronawirusem na antypodach w ostatnich dniach.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Novak Djoković #Australian Open #Australia #COVID-19 #szczepienia #koronawirus

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo