Jarosław Kaczyński dla „Gazety Polskiej Codziennie”: Blokowanie wypłat dla Polski z KPO jest całkowicie bezprawne

- Blokowanie wypłat dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy jest całkowicie bezprawne. Nie ma żadnych, powtarzam: żadnych, podstaw merytorycznych czy prawnych - mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Całość rozmowy z wicepremierem w piątek, w wigilijnym wydaniu "GPC".

Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Autorzy wywiadu - Katarzyna Gójska i Tomasz Sakiewicz - w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim zauważają:

Handel emisjami w dzisiejszym kształcie to nie tylko wysokie rachunki za prąd czy ogrzewanie, ale także inflacja. Około połowa poziomu inflacji na swoje źródła w tej patologii. Jakby tego było mało, Komisja Europejska kładzie na stole kolejne propozycje - chce ETS-ów na paliwo, na materiały budowlane i jeszcze być może na rolnictwo i dodatkowo ma plan, by stworzyć swój własny fundusz i na jego konto przelewać większość tych podatków.

Szef Prawa i Sprawiedliwości odpowiada:

Nie ma o czym rozmawiać. Stanowisko Polski będzie jasne: nie ma i nie będzie naszej zgody na coś takiego. Koniec. 

Na pytanie, czy Polska zaakceptowałaby rozszerzenie systemu handlu emisjami, gdyby Komisja Europejska uruchomiła nasze pieniądze z KPO, wicepremier odpowiada:

Po pierwsze blokowanie wypłat dla Polski z KPO jest całkowicie bezprawne. Nie ma żadnych, powtarzam: żadnych, podstaw merytorycznych czy prawnych. To nielegalne działanie, łamiące praworządność i zwykłą uczciwość. Ale tego typu oferta - gdyby się pojawiła, bo nie padła - nie może zostać uznana za interesującą, bo długofalowe skutki finansowe rozszerzenia systemu handlu emisjami byłyby dla Polaków, naszej gospodarki, dla budżetów polskich rodzin po prostu katastrofalne. To propozycja, którą można obrazowo opisać tak: dam ci 100 tys. złotych, ale ty w zamian wypłać mi milion. Nikt przy zdrowych zmysłach nie brałby tego pod uwagę.

Jarosław Kaczyński został też zapytany, czy Unia Europejska oparta o traktaty jeszcze istnieje.

Można powiedzieć,  że instytucje europejskie radykalnie odrzuciły traktaty. Dokładnie tak - traktaty w Unii przestały obowiązywać, a nowym prawodawcą stał się TSUE

- odpowiada zdecydowanie lider PiS.

Całość wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim już w piątek w "Gazecie Polskiej Codziennie". NIE PRZEGAP

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo