„Brak mi słów! Szalony wyścig Andżeliki Wójcik!” Polka wygrała w finale z Rosjankami i pobiła rekord

Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana w sobotę na 12. pozycji Kaja Ziomek - 37,394.

fot. twitter.com/pzls_pl

Andżelika Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową - 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina - 36,937.

To pierwsze polskie zwycięstwo w PŚ w tej dyscyplinie (nie licząc zawodów drużynowych) od grudnia 2015 roku, kiedy na najwyższym stopniu podium na tym samym dystansie stanął Artur Waś. Z zestawienia w serwisie internetowym speedskatingstats.com wynika, że w zmaganiach kobiet tylko jedna Polka w historii cieszyła się dotychczas z triumfu w PŚ - Erwina Ryś-Ferens na 3000 m w marcu 1988 roku.

Rekord Polski i zwycięstwo Andżeliki Wójcik

25-letnia Wójcik została pierwszą w historii reprezentantką Polski, która pokonała 500 m w czasie poniżej 37 sekund. W piątek również poprawiła rekord kraju, ale wówczas miała wynik minimalnie powyżej tej granicy - 37,031.

Brak mi słów! Szalony wyścig Andżeliki Wójcik. Bardzo mnie cieszy, że cała nasza ciężka praca, wszystkie poświęcenia przynoszą efekty

- napisał na Facebooku trener Tuomas Nieminen, a w innym wpisie dodał: "To dopiero początek".

Andżelika Wójcik najlepsza w Salt Lake City

Opiekun polskich sprinterów na razie nie może przebywać ze swoim zespołem, ponieważ przebywa na kwarantannie. Dopiero szóste miejsce zajęła w sobotę prowadząca w klasyfikacji generalnej PŚ Amerykanka Erin Jackson - 37,029. Wójcik awansowała na piątą pozycję w cyklu, Ziomek jest na ósmej.

Zawody w Salt Lake City, które zakończą się w niedzielę, są przedostatnią szansą zdobycia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Ostatnia okazja będzie w przyszły weekend w Calgary.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andżelika Wójcik #Kaja Ziomek #panczeny #Łyżwiarstwo

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo