Nowy pakiet obostrzeń od 1 grudnia. Niedzielski: Nowy wariant może być gamechangerem

- Nowy wariant koronawirusa może być tzw. gamechangerem, elementem który zmienia to, co będzie w najbliższej przyszłości - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski podczas konferencji po posiedzeniu sztabu kryzysowego. Szef resortu przedstawił "alertowy pakiet obostrzeń".

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

- Jesteśmy w takiej sytuacji, że powoli zmniejsza się dynamiki liczby zachorowań w IV fali. Obserwujemy spadki w województwach lubelskim i podlaskim. Jesteśmy w apogeum IV fali - spodziewamy się, że albo wzrosty wyhamują, ale myślimy też optymistycznie, że liczba nowych zakażeń będzie spadać - mówił Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wskazał, że nowy wariant może być tzw. "gamechangerem, elementem który zmienia to, co będzie w najbliższej przyszłości".

- Dzisiaj analizowaliśmy bardzo różne scenariusze - powiedział Niedzielski.

Grzegorz Juszczyk powiedział, że obecna sytuacja jest alertowa i było wiadomo, że pojawią się nowe warianty. Jak radzić sobie z wariantem Omikron?

- Główną rekomendacją jest szczepienie. Możemy zyskać dodatkową tarczę przed działaniem nowego wariantu

- stwierdził dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Adam Niedzielski ogłosił, że został "alertowy pakiet obostrzeń"

- Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu afrykańskich krajów rekomendowanych ECDC. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały wydłużonąkwarantannę do 14 dni i nie ma możliwości zwolnienia z niej. Drugi element to zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen. Zdecydowaliśmy o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni i zwolnienie z niej może być dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR

- powiedział minister zdrowia.

Druga część pakietu obostrzeń dotyczy działań wewnątrz kraju i wiąże się zarówno z obecną falą, jak i ryzykiem pojawienia się wariantu Omikron.

  • Miejsca, w których limit wynosił do 75 proc. - zmniejszony zostanie do 50 proc. - placówki kultury, koncerty, gastronomia, kościoły, obiekty sportowe. Osoby zaszczepione nie są uwzględniane w limitach.
  • Zgromadzenia i uroczystości (wesela, komunie, dyskoteki) - maksymalnie 100 osób.
  • Wydarzenia sportowe poza obiektami - maksymalnie 250 osób.
  • Zmiana limitu w miejscach z limitem na powierzchnie - 1 os. na 15 m2.

Regulacje wprowadzone zostaną 1 grudnia i potrwają do 17 grudnia.

Kilka dni temu z Republiki Południowej Afryki napłynęły informacje o nowym wariancie koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron. Przypadki nowego wariantu, który ma być bardzo zakaźny, potwierdzane są w kolejnych krajach, także w Europie. Wiele państw podjęło zdecydowane kroki, łącznie z zamknięciem granic i wzmożenie kontroli.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron stwarza "bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach"

Dziś badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 13 115 osób, zmarło 18 chorych z COVID-19. W szpitalach przebywa 20 521 pacjentów z COVID-19, w tym 1820 chorych podłączonych jest do respiratorów – podało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 26 481 łóżek i 2438 respiratorów.

 Źródło: niezalezna.pl

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo