700 tysięcy euro dla Białorusi? Waszczykowski interweniuje! „To nieodpowiedzialny gest”

Witold Waszczykowski interweniuje w Komisji Europejskiej w sprawie wypłaty 700 tysięcy euro dla reżimu Alaksandra Łukaszenki pod pretekstem pomocy dla migrantów. - Istnieją uzasadnione przesłanki, że Łukaszenko wykorzysta unijne pieniądze na dalsze działania hybrydowe przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie - napisał były szef polskiego MSZ.

Witold Waszczykowski
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Deputowany do Parlamentu Europejskiego Witold Waszczykowski (PiS) wystosował do Komisji Europejskiej interpelację, w której zwrócił uwagę na kontrowersyjną decyzję Komisji Europejskiej.

- Nagradzanie bezprawnych i agresywnych działań reżimu Łukaszenki w postaci grantu w wysokości 700 tysięcy euro to także nieodpowiedzialny gest, który zachęci satrapę do dalszych tego typu działań

 - głosi interpelacja.

W związku z tym eurodeputowany pyta Komisję, kto zadecydował o wypłacie dla Łukaszenki i z jakiego funduszu wypłacone zostanę pieniądze? "Czy KE uzyskała zgodę państw członkowskich UE na wypłacenie kwoty 700 tysięcy euro nieuznawanemu przez UE i obłożonemu międzynarodowymi sankcjami reżimowi Łukaszenki?" – dopytuje polski polityk.

Komentując swoją inicjatywę, były minister spraw zagranicznych RP przypomniał, że Polska od początku kryzysu białoruskiego powtarza zachodnim partnerom, że należy obrać twardy kurs wobec "uzurpatora Łukaszenki" i być konsekwentnym w polityce nieuznawania jego reżimu.

Dodał też, że "kierujące się swoim egoistycznym i krótkowzrocznym partykularnym interesem Niemcy i ich zwolennicy w UE" pozostawały jak dotąd głuche na nawoływania polskiego rządu.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Witold Waszczykowski #Komisja Europejska

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo