BBC pisze o migrantach i pushbackach. Żaryn reaguje: Chyba sobie żartujecie

BBC zamieściło na swoich stronach tekst dotyczący kryzysu migracyjnego na granicach Białorusi z Unią Europejską, w których krytycznie przedstawia procedurę tzw. pushbacków stosowaną m.in. na Litwie oraz w Polsce. Na artykuł zareagował rzecznik koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. - Sugerujecie, że należy krytykować Polskę? Chyba sobie żartujecie - stwierdził na Twitterze.

fot. WOT

Na stronach BBC pojawił się artykuł "Polski kryzys graniczny: Co dzieje się z migrantami, którzy zostali zawróceni?" (ang. "Poland border crisis: What happens to migrants who are turned away?") autorstwa dziennikarzy redakcji newsowej stacji. Tekst można odczytać jako krytyczny wobec procedury tzw. pushbacków, którą mają stosować na granicach służby litewskie oraz polskie. W tekście pojawia się kwestia zasady "non-refoulement" dotyczącej uchodźców, zgodnie z którą nie wolno odsyłać uchodźcy ubiegającego się o azyl na teren państwie, gdzie groziłoby mu prześladowanie.

Choć autorzy tekstu zaznaczają, że większość migrantów na granicach Białorusi z UE pochodzi z Iraku i "niekoniecznie uciekają przed białoruskim reżimem", to - jak przekonuje cytowana organizacja Human Rights Watch - "jest jasne, że Białoruś nie jest dla nich bezpiecznym miejscem". W dalszej części cytowany jest Ahmad, syryjski migrant, który miał zostać przez polskie służby kilkukrotnie zawrócony na granicę z Białorusią, ale ostatecznie udało mu się przedostać do Niemiec.

Do tekstu na stronach BBC odniósł się za pośrednictwem Twittera Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych, uznając, że jest on stronniczy.

"Macie pełną świadomość, że Łukaszenka bawi się losem tych ludzi, prawda?"

- zapytał redakcję BBC. 

"Mińsk cynicznie wykorzystuje migrantów tylko dla swoich politycznych interesów. Ci cudzoziemcy przybyli na Białoruś na zaproszenie miejscowych władz i otrzymali wizy turystyczne. Teraz chcą nielegalnie przekroczyć polską granicę" - zaznaczył Żaryn.

Rzecznik wskazał, że w przypadku kryzysu migracyjnego mamy do czynienia z „wrogą polityczną operacją kontrolowaną przez białoruskie służby, w tym KGB”.

- "Sugerujecie, że należy krytykować Polskę? Chyba sobie ze mnie żartujecie”

- dodał.

 

 


Źródło: bbc.com, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo