Łotwa również zbuduje mur na granicy

W piątek 12 listopada łotewski parlament przyjął ustawę o "budowie zewnętrznej infrastruktury granicy lądowej". Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu państwa, a budżet wyniesie około 28 mln euro. Minister obrony Artis Pabriks poinformował, że wezwał siły zbrojne do rozpoczęcia ćwiczeń w regionie Łatgalia, który znajduje się we wschodniej części kraju i graniczy z Białorusią. Komunikat minister przekazał łotewskiej telewizji publicznej w rozmowie telefonicznej.

Budynek Parlamentu Łotewskiego (Sejmu)
https://twitter.com/Jekaba11

W adnotacji do wspomnianej ustawy stwierdzono między innymi, że „ze względu na zmiany w bezpieczeństwie międzynarodowym oraz wzrost liczby przypadków nielegalnego przekraczania łotewsko-białoruskiej granicy państwowej, wzrosło także ryzyko związane z ochroną i bezpieczeństwem granic”.

Budowę zrealizuje państwowa spółka akcyjna VNS („Nieruchomości państwowe”). Prezes zarządu VNS przekazał w wywiadzie dla agencji prasowej Baltic News Network, że nowy projekt przewiduje budowę 173-kilometrowego pasa granicy państwowej, w tym ogrodzenia stałego o długości 136 km. VNS przeprowadziła już badania w celu rozpoczęcia budowy, posiłkując się między innymi litewskimi rozwiązaniami w tym zakresie. Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu państwa, a budżet wyniesie około 28 mln euro.

W audycji łotewskiego nadawcy publicznego z czwartku 11 listopada, dzień przed przyjęciem nowej ustawy, zapytano, czy Łotwa jest gotowa odeprzeć „ewentualny sztorm na granicę” i jakie działania zostaną podjęte, „jeśli pewnego dnia przyjdzie wiadomość, że autobusy z tysiącami migrantów przyjechały na granicę łotewsko-białoruską”. Dziennikarz łotewskiego radia stwierdził, że odczucia co do kryzysu na granicy są „co najmniej alarmujące”, a Łotwa „nie ma nawet drutu kolczastego”.

W sobotę na oficjalnej stronie ministerstwa spraw wewnętrznych została zamieszczona wypowiedź minister Mariji Golubevej: „Jestem dumna, że Rada Ministrów poparła, a parlament zaakceptował ustawę o budowie zewnętrznej infrastruktury granicy lądowej w trybie pilnym, abyśmy mogli szybciej rozpocząć zabudowę wschodniej granicy. Budowa tymczasowego ogrodzenia na granicy łotewsko-białoruskiej zostanie zakończona już w tym miesiącu. Budowa trwałego ogrodzenia jest jedynym długoterminowym rozwiązaniem w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy naszego kraju, jak i granicy Unii Europejskiej”.

Łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics wypowiedział się w piątkowym wywiadzie dla stacji CNN o łotewskiej strategii wobec kryzysu. Oświadczył, że „należy reagować w wyważony, ale odpowiedzialny sposób”. Białoruskie ćwiczenia niedaleko granicy z Polską z udziałem jednostek specjalnych oraz rosyjskich wojskowych zostały uznane przez ministra za duże zagrożenie.

Tymczasem minister obrony Artis Pabriks poinformował: „Wezwałem do rozpoczęcia ćwiczeń wojskowych w Łatgalii, choć nasi białoruscy partnerzy, jeśli można ich tak nazwać, zapewne rozumieją, że to nie jest zabawa. Około 3000 przedstawicieli łotewskich sił zbrojnych bierze udział w tych ćwiczeniach. Będą trwały około miesiąca”.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Łotwa #mur na granicy z Białorusią #ćwiczenia wojskowe

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo