Szykuje się polowanie na homoseksualistów w Afganistanie. Talibowie dysponują listą celów osób LGBT+.

Od momentu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów nasiliły się prześladowania osób LGBT+, które muszą się ukrywać. - Teraz wiemy na pewno, że talibowie mają "listę celów do zlikwidowania"– oznajmił Kimahli Powell, szef Rainbow Railroad, kanadyjskiej organizacji pozarządowej w rozmowie z telewizją France24.

Wikimedia CommonsLeonhard Lenz

Sytuacja osób LGBT+ w Afganistanie nawet podczas rządów wspieranych przez Zachód nie należała do szczególnie sprzyjających. W tym kraju leżącym w Azji Południowej prawo penalizowało stosunki nieheteroseksualne, za które można było zostać skazanym nawet na dwa lata pozbawienia wolności. 

Sytuacja mniejszości seksualnych uległa znaczącemu pogorszeniu po pokonaniu afgańskich wojsk rządowych przez talibów. Islamscy ekstremiści wprowadzali na podbitych obszarach surowe prawo szariatu, które przewidywało m.in. ucięcie dłoni za kradzież. 

To naprawdę przerażający czas w Afganistanie – powiedział FRANCE 24 dyrektor wykonawczy Kimahli Powell z Rainbow Railroad, jedynej międzynarodowej organizacji LGBT+ działającej w Afganistanie.

Do tej pory talibowie nie ogłosili oficjalnie, jak zamierzają postępować wobec udokumentowanych aktów homoseksualizmu w Afganistanie. Pojawiają się jednak coraz częściej sugestie, w których islamscy ekstremiści mieliby zastosować ścisłą interpretację prawa szariatu, zgodnie z którą związki osób tej samej płci mają być karane śmiercią.

„Teraz wiemy na pewno, że talibowie mają w obiegu "listę celów do zlikwidowania", na której znajdują się osoby LGBT+ - oznajmił Kimahli Powell.

Talibowie do sporządzenia "listy celów do zlikwidowania" wykorzystali informacje o osobach, które miały zostać ewakuowane do końca sierpnia z Afganistanu, ale ze względu na chaos panujący w kraju pozostały na miejscu. Zdaniem Kimahla Powella "lista" ta systematycznie jest uzupełniania m.in. za pomocą zeznań osób przetrzymywanych przez talibów i wycieków danych. 

Niektóre osoby, którym udało się z nami skontaktować, mówiły o otrzymaniu tajemniczych maili. Autorzy tych wiadomości twierdzili, że są powiązani z Rainbow Railroad i prosili o szczegółowe informacje o nich, a także o paszport. Z tego też względu wiemy, że doszło do wycieku informacji - stwierdził Powell. 

Założona w roku 2006 pozarządowa organizacja Rainbow Railroad pomaga osobom LGBT w ucieczce przed przemocą i prześladowaniami w ich ojczystych krajach. W przeszłości Rainbow Railroad pomogła w opuszczeniu Czeczenii ponad setce homoseksualistów, którym groziły pobyty w obozach koncentracyjnych, tortury, pobicia a nawet śmierć. Kanadyjska organizacja non-profit w ciągu ostatnich kilku miesięcy swoje działania skupiła w Afganistanie. Do organizacji w tym kraju do tej pory spłynęło około 700 wniosków o pomoc w wydostaniu się z Afganistanu. 

 Źródło: niezalezna.pl , France24.com

 

#Afganistan #Kabul #talibowie #prześladowania #Islam #szariat #LGBT+

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo