Jest oficjalne potwierdzenie. Żołnierze z USA są na Tajwanie

Na Tajwanie przebywają żołnierze USA – powiedziała prezydent tego kraju Caj Ing-wen w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN. To pierwszy raz, gdy prezydent potwierdziła obecność sojuszniczego wojska w kraju. Caj odmówiła jednak sprecyzowania, ilu amerykańskich żołnierzy znajduje się na Tajwanie. Powiedziała jedynie, że ich liczba nie jest tak duża, jak niektórzy mogliby przypuszczać.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, w parlamencie minister obrony Chiu Kuo-cheng sprecyzował, że wojsko USA nie stacjonuje na Tajwanie, natomiast amerykański personel militarny uczestniczy w „wymianach szkoleniowych” na wyspie.

Caj w wywiadzie dla CNN powiedziała, że zagrożenie ze strony Chin "wzrasta z każdym dniem", oraz wyraziła przekonanie, że Stany Zjednoczone pomogą Tajwanowi w przypadku chińskiej agresji.

W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone podejmą działania militarne w obronie Tajwanu, gdyby ten został zaatakowany przez Chiny. Dodał, że USA „są do tego zobowiązane”.

W ostatnim czasie nasiliła się aktywność wojskowa ChRL wokół Tajwanu, a chińskie samoloty wojskowe często naruszają strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) wyspy. Na początku października pobity został dotychczasowy rekord wtargnięć, gdy w ciągu jednego dnia w tajwańskiej ADIZ znalazło się aż 56 chińskich maszyn. Tajwański minister obrony alarmował na początku października, że w 2025 roku chińska armia osiągnie zdolność dokonania inwazji Tajwanu na pełną skalę.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Tajwan #Chiny #USA

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo