Nowa ustawa o obronie ojczyzny. Jarosław Kaczyński: Musimy mieć poważną siłę odstraszającą

Ustawa o obowiązku obrony z 1967 roku wymaga zmiany. Jedną z przesłanek są potrzeby obronne naszego państwa. Musimy mieć poważną siłę odstraszającą. Musimy mieć skuteczną obronę – powiedział dziś wicepremier Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński

Podczas konferencji przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Ustawa o obronie ojczyzny to nowe podejście, które opiera się na trzech fundamentach, wdrożeniu koncepcji obrony powszechnej, unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP oraz zwiększeniu atrakcyjności służby.

Projektowana ustawa kompleksowo uporządkuje przepisy dotyczące Sił Zbrojnych, zastępując kilkanaście aktów prawnych w tym m.in. ustawę z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony.

Prezes PiS podał, że ustawa o obowiązku obrony z 1967 roku wymaga zmiany.

Mamy do czynienia z dwoma przesłankami, dlaczego Ustawa o Obronie Ojczyzny jest potrzebna. Pierwsza to ustawa o obowiązku obrony, a druga - obecna sytuacja międzynarodowa i potrzeby obronne naszego państwa

– powiedział wicepremier, Jarosław Kaczyński.

Silne siły zbrojne

Jeżeli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą - „chcesz pokoju, szykuj się na wojnę”. Albo, żeby nie padała to wojna – „chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne”. Chcemy by Polska należała do krajów, które posiadają silną armię. Państwo, które leży na granicy NATO, także UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że nigdy do takiej potrzeby nie dojdzie, musi mieć też możliwość skutecznej obrony, i to przez dłuższy czas samodzielnie, bo mechanizm, który prowadzi do uruchomienia w pełni sił NATO, to są bardzo potężne siły, jednak trwa i to trwa nie krótko.
– mówił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński argumentował, że ustawa o obronie ojczyzny jest dostosowaniem do obecnej sytuacji międzynarodowej i potrzeb obronnych. Nowa ustawa o obronie ojczyzny ma na celu radykalne umocnienie sił zbrojnych. Jak mówił ma ona uporządkować prawo. „Znosi część ustaw i wprowadza dużą, nową regulację” – podał.

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadza nowy mechanizm finansowania rozbudowy sił zbrojnych oraz podstawy rozbudowy nowych rodzajów sił zbrojnych – dodał.

Musimy budować silne Siły Zbrojne RP. Musimy radykalnie wzmocnić nasze wojsko. Taki ma cel ustawa o obronie Ojczyzny. Bardzo istotnym elementem będzie finansowanie sił zbrojnych oraz ich uzbrojenie. Siły naszego wojska wielokrotnie muszą być zwiększone. Liczebność wojska ma się zwiększyć. Mechanizm dozbrojenia naszego wojska ma nastąpić stosunkowo szybko

– powiedział wicepremier.

Wojna hybrydowa na wschodzie

"Na wschodniej granicy mamy wojnę hybrydową, prowokacje i bardzo potężną armię rosyjską i słabszą białoruską. Mamy nieustanne ćwiczenia i imperialne ambicje Rosji, które w ogólnym zarysie stronie NATO są znane" – zaznaczył.

Jarosław Kaczyński podał, że odrzucają koncepcję, która dziś jest modna, że armia powinna być niewielka, za to bardzo dobrze uzbrojona.

Powinna być możliwie duża i dobrze uzbrojona - wtedy ma tę moc odstraszania, skłania ewentualnego przeciwnika do przemyślenia. Chodzi o to, żeby siły naszej armii, siła ognia, możliwość oddziaływania na duże odległości, tzw. projekcja siły - to wszystko było zwiększone, ale nie troszkę, tylko wielokrotnie. To jest potężny wysiłek, ale on jest potrzebny

– mówił.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo