Czy już wkrótce odejdziemy od czasu zimowego? Niestety, nie mamy dobrych wieści

Nie będzie odejścia od przechodzenia z czasu letniego na zimowy - poinformowało dziś Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort podkreśla, że obecne regulacje dotyczące czasu zimowego i letniego będą stosowane przez najbliższe 5 lat (2022-2026) i już wkrótce zostanie wydane stosowne rozporządzenie. MRiT wskazuje także, iż brak zmian w tym zakresie wynika z zaleceń Komisji Europejskiej przekazanych państwom członkowskim.

Zdjęcie ilustracyjne
Pixabay.com, autor: Free-Photos

Czy czas zimowy zostanie zniesiony? Jednoznaczna odpowiedź ministerstwa 

"Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu" - mówi wiceminister Olga Semeniuk.

Wydawany co pięć lat na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej - wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy - odwołujemy czas letni.

"I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego a nie prac nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią" - informuje resort rozwoju. 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo