Holandia: rząd zwalcza podwyżki cen energii

Holenderski rząd przeznaczył 3,2 miliarda euro na zrekompensowanie gospodarstwom domowym wysokich rachunków za energię, które były spowodowane ostatnią podwyżką cen gazu. Każde gospodarstwo może liczyć na przeszło 400 euro rocznie.

Zdjęcie ilustracyjne
Pixabay.com, autor: Magnascan

"Znacząco obniżymy podatek energetyczny, co znajdzie odzwierciedlenie w miesięcznych rachunkach za energię: będą one niższe" - powiedziała dziennikarzom sekretarz stanu ds. gospodarczych Dilan Yeşilgöz-Zegerius

Holenderski rząd chce dodatkowo przeznaczyć 150 mln euro na ocieplenie domów. Z informacji przekazanej przez minister Yeşilgöz-Zegerius wynika, że pomoc otrzymają także małe i średnie przedsiębiorstwa, które zapłacą niższy podatek energetyczny.

Ze względu na rosnące ceny gazu, w zimie, która nadchodzi, rachunek za energię może wzrosnąć średnio o kilkadziesiąt euro miesięcznie – prognozuje dziennik "De Volkskrant".

W ocenie dziennikarzy sekcji ekonomicznej dziennika "De Telegraaf" będzie jeszcze drożej. W świetle ich wyliczeń przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci ponad 1000 euro rocznie więcej niż obecnie.

Działania gabinetu ministrów to dobra wiadomość dla setek tysięcy rodzin, które doświadczają trudności w opłacaniu rachunków za gaz i prąd.

Na początku września instytut TNO poinformował o wynikach badania, z których wynikało, iż ponad pół miliona mieszkańców Niderlandów cierpi z powodu tzw. ubóstwa energetycznego.

Takie gospodarstwa charakteryzują się wysokimi kosztami energii i niskimi dochodami, a użytkowany dom jest zwykle słabo ocieplony. Ze względu na wysokie rachunki za energię ich lokatorzy często mają problemy z ich wyrównywaniem.

Zdaniem TNO liczba takich gospodarstw wzrośnie w najbliższym okresie o 170 tys. Prognoza jest związana z wysokimi cenami gazu. "W sumie 700 tys. rodzin może wkrótce nie być w stanie płacić za gaz i energię elektryczną" – czytamy w najnowszej analizie instytutu.

Według TNO oczekiwany wzrost ma miejsce w całym kraju, ze znaczącym wzrostem w miastach średniej wielkości, takich jak Arnhem, Deventer, Nijmegen, Tilburg i Maastricht.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#świat

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo