Stadion Śląski „polskim Davos”

Tysiące gości, dziesiątki panelów dyskusyjnych oraz eksperci i politycy z wielu krajów, którzy rozprawiali nad kierunkami rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki, a także nad wyzwaniami, jakie czekają nasze społeczeństwa w najbliższych latach – tak w skrócie można scharakteryzować trzydniowe Europejskie Forum Przyszłości. Wydarzenie, które zorganizowano w dniach 6-8 października na Stadionie Ślaskim w Chorzowie, już zyskało przydomek „polskiego Davos”.

„Kocioł Czarownic”, jak potocznie, mówi się na Stadion Śląski w Chorzowie zdecydowanej większości Polaków kojarzy się z pamiętnymi imprezami sportowymi. To na tym obiekcie nasza reprezentacja w piłkę nożną 11 października 2006 r. pokonała Portugalię 2:1. Ponadto w „Kotle Czarownic” występowały światowe gwiazdy muzyki, m.in.: Red Hot Chilli Peppers, Metallica, Guns N' Roses, U2, The Rolling Stones, czy AC/DC.

Tym razem jednak, w dniach 6-8 października br., Stadion Śląski w Chorzowie zamienił się w miejsce spotkania ekspertów i polityków z wielu krajów, którzy przez trzy dni debatowali nad kierunkami rozwoju polskiej i europejskiej gospodarki.

Prezydent, premier i wicepremier o „polskim Davos”

Europejskie Forum Przyszłości (EFP) oficjalnie wystartowało w środę 6 października br. o godz. 10 rano.

- Stoimy przed wielkim wyzwaniem i chcemy uniknąć błędów poprzedniej transformacji, kiedy z regionu i kraju wyjechało za pracą i lepszym życiem wielu ludzi. Chcemy się rozwijać na uczciwych zasadach, w oparciu o potencjał, który drzemie w regionie i stworzyć warunki dla dobrej przyszłości dla nas wszystkich

- mówił podczas otwarcia Forum Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, pomysłodawca i gospodarz wydarzenia.

Listy do uczestników wydarzenia skierowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński.

„Jestem przekonany, że serce Górnego Śląska, który przechodzi intensywną transformację z regionu opartego na przemyśle ciężkim, ku gospodarce opartej na innowacji i innowacyjności, to przestrzeń znakomicie sprzyjająca podejmowaniu refleksji i debaty na temat tych zagadnień"

– wskazał prezydent.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki w swojej wiadomości do uczestników EFP wyraził przekonanie, że kongres organizowany na Stadionie Śląskim jest celną odpowiedzią na wyzwania jakie czekają nasze społeczeństwo w najbliższych dekadach.

„Dziś, ponad półtora roku od wybuchu pandemii koronawirusa, jest najwłaściwszy czas abyśmy odpowiadali sobie na pytania o sens wydarzeń, których byliśmy i wciąż jesteśmy świadkami, abyśmy wyznaczali cele, jakie stoją przez naszym krajem i Unią Europejską” – napisał szef polskiego rządu.

Natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński w swoim liście wyraził zadowolenie, że woj. śląskie zdecydowało się podjąć cykliczną debatę na temat kluczowych dla Polski spraw. „Polska potrzebuje jak najrozleglejszej przestrzeni spotkania, w której ludzie dobrej woli, przedstawiciele różnych dziedzin życia oraz różnych środowisk ideowych jednoczy szczytny cel radzenia o tym, czego potrzebuje Rzeczpospolita oraz debatowanie nad jak najskuteczniejszymi sposobami osiągania zdefiniowanych celów” – wskazał prezes PiS.

Strefa Wolnego Słowa na EFP

Tuż po po uroczystym otwarciu w środę, przyszedł czas na panel: „Sesja plenarna – Europa: bariery, wyzwania i cele, czyli przyszłość Starego Kontynentu”, którą poprowadził redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz. Goście dyskutowali o m.in. o transformacji energetycznej, która bez wątpienia będzie jednym z największych wyzwań w najbliższych latach.

Warto zaznaczyć, że nasze media w trakcie trwania kolejnych paneli dyskusyjnych gościły w plenerowym studiu znamienitych gości z Polski i zagranicy. Na platformie vod.gazetapolska.pl znajdziecie państwo rozmowy m.in. z ministrem Michałem Wójcikiem, Eriką Jurinovą, która jest przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego w Słowacji, Bartłomiejem Kowalskim, czyli dyrektorem generalnym Stadionu Śląskiego w Chorzowie, a także Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju.

Uroczysta Gala

W środę 6 października w Filharmonii Śląskiej odbyła się uroczysta gala nagród Europejskiego Forum Przyszłości. W kategorii Europejski Ambasador Województwa Śląskiego nagrodę otrzymała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII i IX kadencji.

Laureatami nagrody w kategorii Inwestor – Kapitał Polski zostały Rosa Sp. z o.o. – firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji kompletnych zestawów oświetlenia zewnętrznego oraz Eko-Okna S.A. – producent stolarki okiennej i drzwiowej z PVC, drewna i aluminium.

W kategorii Inwestor – Kapitał zagraniczny nagrodzono SK Innovation – jedną z największych południowokoreańskich firm sektora energetyczno-chemicznego, a w kategorii Eksporter dwie spółki: Mokate S.A. – przedsiębiorstwo, którego produkty, jak: kawy, herbaty, zabielacze, kakao, napoje czekoladowe i musli są dostępne w 73 krajach, a także Formed Sp. z o.o. – dystrybutora specjalistycznego sprzętu medycznego, wyposażenia oddziałów szpitalnych oraz mebli medycznych i socjalnych.

Najwięcej nagród Europejskiego Forum Przyszłości, kapituła przyznała w kategoriach Samorząd Przyszłości oraz Instytucja Otoczenia Biznesu. To kolejno: Tychy, Bytom, Tarnowskie Góry i Powiat Raciborski, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach i Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach.
Laureatami w ostatniej kategorii – Ambasador Województwa Śląskiego zostali Anita Włodarczyk – trzykrotna mistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem oraz Golec uOrkiestra – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w Polsce.
Zwieńczeniem gali był koncert, w którym orkiestra Filharmonii Śląskiej zagrała wraz z... wirtualnym solistą, wyświetlanym w postaci hologramu. W programie znalazły się utwory Wojciecha Kilara i Adama Wesołowskiego.

Dziesiątki debat, setki ekspertów

W ciągu trzech dni trwania EFP ponad 300 prelegentów wzięło udział w blisko 60 panelach dyskusyjnych. Jednymi z ważniejszych wydarzeń kongresu było m.in. podpisanie porozumienia pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu, które dotyczy wzajemnej współpracy na rzecz wspierania międzynarodowej ekspansji i promocji gospodarczej polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestorów.

Podczas EFP rozstrzygnięto także rozstrzygnięcie konkursu startupowego InSilesia Investment SFR Competition,w którym główną nagrodą było 100 tys. złotych.

Trzeciego dnia kongresu tłumy zainteresowanych śledziły przez transmisję internetową turniej o Puchar Narodowej Drużyny Esportu. Co ciekawe, na zaproszenie Łukasza Trybusia, prezesa Esports Association, specjalnie do Chorzowa przyleciał Vlad Marinescu, prezes Międzynarodowej Federacji Esportu.
Organizatorzy EFP wydawali się być bardzo zadowoleni z przebiegu pierwszej edycji kongresu i już zapowiedzieli, że w przyszłym roku z pewnością zostanie zorganizowana druga odsłona Forum.

 


Źródło: niezalezna.pl

#gospodarka

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo