Nadchodzi ochłodzenie. Już wkrótce ekstremalny mróz i śnieżyce

Wszystko wskazuje na to, że weekend 9-10 października był ostatnim tak ciepłym w tym roku. W najbliższym tygodniu temperatury w Polsce mają w ciągu dnia spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Długoterminowe analizy synoptyków wskazują, że już wkrótce w górach spadnie śnieg. Czy już niedługo nastąpi pierwszy atak zimy?

Pixabay.com, autor: gamagapix

Koniec złotej jesieni w Europie

Jak podaje portal fanipogody.pl, na powrót "babiego lata" do Europy nie mamy już co liczyć. W poniedziałek, 11 października dotarł nad Polskę chłodny front atmosferyczny. Nadchodząca noc ma przynieść przymrozki, a w górach nawet mróz. Kolejne noce mają być nieco cieplejsze. Temperatury w ciągu dnia w tym tygodniu będą osiągały zazwyczaj około 6-12° Celsjusza. 

Jeszcze chłodniej zrobi się w okolicach połowy miesiąca. Wówczas nocne przymrozki będą odnotowywane najpewniej w całym kraju. Wyliczenia synoptyków mówią nawet o dwucyfrowym mrozie w Tatrach. Bardzo niskie temperatury będą towarzyszyły nam do końca drugiej dekady miesiąca - czytamy na portalu. Następnie mroźny front atmosferyczny odsunie się na północ i wschód kontynentu. 

Kiedy pojawi się śnieg w Polsce? 

W najbliższych dniach śnieg w Polsce może pojawić się przede wszystkim w górach w nocy z wtorku na środę. Kiedy możemy spodziewać się białego puchu w reszcie kraju? Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że śnieg w 2021 roku najpewniej pojawi się szybciej niż w latach ubiegłych. Według niektórych synoptyków pierwsze opady śniegu mogą wystąpić na początku listopada lub nawet w końcówce października.

 

 

Siarczysty mróz i śnieg w Europie 

Atak zimy znacznie szybciej może nastąpić w pozostałych krajach Europy. Pierwszych opadów śniegu można spodziewać się w pasie od południowej Polski po Bałkany, gdzie już zanotowano pierwsze opady śniegu. Według synoptyków w tym regionie w najbliższych dniach nastąpi spory atak zimy, dzięki któremu pokrywa śnieżna będzie utrzymywała się przez minimum kilka godzin. Eksperci portalu podkreślają, że największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu dotyczy Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Serbii. W wyżej położonych regionach opady śniegu są niemal stuprocentowo pewne. 

Analizy synoptyków dotyczą także bardzo wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia siarczystych mrozów na północy kontynentu. W połowie października w państwach skandynawskich temperatura może spaść nawet do -20° Celsjusza. 

 

Źródło: niezalezna.pl, fanipogody.pl, se.pl

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo