Uchwyt na telefon do samochodu – jaki najlepiej wybrać?

Uchwyt do telefonów to praktyczny gadżet w twoim samochodzie. Pozwala na wygodne korzystanie z nawigacji lub bezpieczne prowadzenie rozmów. Na co zwrócić uwagę wybierając uchwyt na telefon? Jakie są rodzaje uchwytów na smartfona i który z nich będzie najlepszy?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@DariuszSankowski

Dlaczego warto używać uchwytu do telefonu?

Smartfon najczęściej służy nam do rozmów telefonicznych, ale też do przeglądania Internetu czy słuchania muzyki. Uchwyt na telefon do samochodu zapewnia nam możliwość dostępu do wielu programów, które będą przydatne w trakcie użytkowania pojazdu.

Warto wiedzieć, że w trakcie jazdy samochodem z telefonu należy korzystać z rozwagą. Na pewno nie powinniśmy trzymać go w ręce, kłaść na fotelu pasażera, trzymać w płytkiej przegródce czy opierać o deskę rozdzielczą. Dlaczego? Głównie ze względów bezpieczeństwa, np. w trakcie hamowania telefon może wpaść pod pedały.

Korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy też nie jest rozsądne. Gdy odbieramy rozmowę telefoniczną czy spoglądamy na mapę nawigacji, musimy oderwać wzrok od drogi. Taka chwila nieuwagi może być bardzo niebezpieczna.

Jak mówią przepisy z art. 45 ust 2 pkt 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą konsekwencje, pod postacią mandatu.

Uchwyt do telefonu to akcesorium, które skutecznie unieruchomi telefon. Umiejscowiony w odpowiednim miejscu będzie zapobiegać odwracania wzroku od drogi. W ten sposób łatwiej nam będzie odczytać wskazania nawigacji, odebrać rozmowę czy operować muzyką na smartfonie. 

Typy uchwytów samochodowych do smartfona

Uchwyt samochodowy do telefonu to niezbędnik kierowcy, który podczas jazdy chce bezpiecznie korzystać np. z nawigacji smartfona. To wygodne oraz bardzo przydatne urządzenie, które nie rozprasza nas podczas jazdy, daje podgląd na telefon, a jednocześnie solidnie chroni go przed upadkiem.

Rodzaje uchwytów na telefon

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów uchwytów do telefonu w samochodzie. Podstawowym czynnikiem, który je odróżnia jest sposób mocowania sprzętu.

Uchwyt na szybę – to jeden z najprostszych modeli, który mocowany jest za pomocą przyssawki. Najczęściej mają uniwersalny uchwyt, który pasuje do większości telefonów. Niektóre z dostępnych modeli mają dodatkowo wbudowaną ładowarkę. Przy wyborze danego modelu warto pamiętać aby uchwyt na szybę miał niewielkie rozmiary, tak aby nie ograniczał widoczności podczas jazdy.

Uchwyt mocowany do slotu CD –zapobiega plątaninie kabli w okolicy deski rozdzielczej oraz nie ogranicza widoczności. Głównie jest przeznaczony do lekkich urządzeń.

Uchwyt mocowany do kratki nawiewu– to jeden z najpopularniejszych modeli uchwytu, który znajduje się zawsze pod ręką. Umożliwia swobodne oraz bezpieczne użytkowanie telefonu podczas jazdy i przede wszystkim doskonale sprawdza się, kiedy korzystamy z nawigacji. 

Uchwyt mocowany na desce rozdzielczej– to stabilny model, który bezpiecznie utrzyma telefon podczas jazdy. Jednakże dbajmy, aby uchwyt nie był zbyt duży.

Uchwyt mocowany na zagłówku – wykorzystywany w sytuacjach, kiedy chcemy umilić podróż pasażerom, np. włączając dzieciom ulubioną bajkę. Jednak przy takich rozwiązaniach warto jest zadbać o odpowiedni montaż mocowania, tak by nie stwarzał niebezpieczeństwa w razie wypadku.

Uchwyt magnetyczny –  jest poręczny, mały, stabilnie utrzyma telefon oraz umożliwia kierowcy swobodne prowadzenie pojazdu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodowego uchwytu do telefonu?

Wymiary telefonu - przed zakupem uchwytu samochodowego należy sprawdzić wymiary naszego smartfona. Warto także zastanowić się czy z uchwytu będą korzystać także inne osoby z innym telefonem oraz do jakich celów będzie przeznaczony. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór uchwytu do telefonów, który ma szeroki zakres regulacji ramion. Dzięki temu przy zmianie telefonu nie trzeba będzie zmieniać uchwytu.

Regulacja uchwytu - ważnym kryterium może okazać się także możliwość regulacji ramienia uchwytu na telefon, czyli możliwość ustawienia uchwytu w taki sposób, aby smartfon był skierowany ekranem w naszą stronę. Głowica uchwytu powinna dać nam możliwość obrócenia smartfona z pozycji pionowej do poziomej.

Wymiary uchwytu – im mniejszy będzie uchwyt na telefon, tym lepiej, ponieważ nie będzie ograniczał widoczności lub swobodnego prowadzenia pojazdu. 

Dostęp do gniazda ładowania – to ważna funkcja, która przydatna jest w przypadku potrzeby naładowania telefonu. Montaż uchwytu nie powinien wymagać wyjmowania smartfona, jeśli chcemy doładować baterię

 

Źródło: moje-auto.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo