500 dodatkowych żołnierzy i sprzęt dla Straży Granicznej. Kamiński: Musimy twardo bronić naszej granicy

Premier Mateusz Morawiecki podał dziś, że przeprowadzono analizę sytuacji na granicy z Białorusią. „Mamy do czynienia ze zorganizowaną, masową akcją, która ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji” – podał. Mariusz Kamiński podkreślił, że w dalszym ciągu musimy twardo bronić naszej granicy.

Mariusz Kamiński
twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Szef MSWiA podał na konferencji prasowej, że Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy m.in. z Pakistanem, Jordanią, krajami Afryki.

W ubiegłym tygodniu władze Białorusi podjęły decyzję o ruchu bezwizowym. O uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania, Egipt, Południowa Afryka. To są ogromne rezerwuary uchodźców, ogromne rezerwuary ludzi poszukujących lepszego życia na świecie. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę. Dodatkowo władze Białorusi podjęły decyzję o tym, żeby lotnisko w Grodnie miało status lotniska, gdzie będą mogły się odbywać loty międzynarodowe

– powiedział Mariusz Kamiński.

"To wskazuje na to, że przeciwnik, bo w tych kategoriach musimy do tego podchodzić, być może podjął decyzje o tym, żeby ten kryzys trwał miesiące i miał swoje niepokojące odsłony" - mówił.

Dodał, że trwa napór na naszą granicę, jest on skutecznie powstrzymywany przez żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Coraz więcej wiemy i coraz więcej widzimy faktów i dokumentów, potwierdzających ogromne zaangażowanie służb białoruskich w ten proceder. Tak naprawdę struktury państwa białoruskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo granic międzynarodowych, są zaangażowane w proceder międzynarodowego handlu ludźmi. Ci ludzie płacą duże pieniądze, by znaleźć się na terenie Unii Europejskiej

– mówił szef MSWiA.

Kamiński mówił również, że reżim Łukaszenki przybiera formę mafijną.

"Do takich tragicznych sytuacji dochodzi na naszej granicy. Winny jest za to reżim Łukaszenki. Państwo, które coraz bardziej przybiera formę mafijną. Wszyscy ci ludzie, którzy trafiają na naszą granicę płacą ogromne pieniądze. Stworzono im cynicznie iluzję szybkiego trafienia na teren Unii, zwłaszcza Republika Federalna Niemiec jest tym magnesem, który ich przyciąga, gdzie oni wprost o tym mówią, że byli przekonani, że właśnie tam się dostaną" - powiedział

Będziemy skutecznie bronili naszych granic. Wydaje się jednak, że być może będziemy mieli do czynienia z długim kryzysem z powodów politycznych i cynicznych wygenerowanym przez reżim Łukaszenki – podkreślił.

Minister podał, że skierowano 500 żołnierzy dodatkowo na granicę, a podlaski oddział SG otrzyma w środę osiem nowoczesnych pojazdów.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo