Talibowie już rozpoczęli niszczenie zabytków

W świętej księdze islamu napisano, że zakazane jest oddawanie czci wizerunkom powstałym na podobieństwo człowieka oraz grobowcom ludzi, nawet uznawanych za świątobliwych. Islam zakazuje tworzenia jakiejkolwiek sztuki figuralnej, jakiejkolwiek sztuki pokazującej inną religię czy czczenia jej symboli. Islamiści, na tej podstawie, od lat obracają w pył wielki dorobek dziedzictwa ludzkości jaki znajduje się na ich terenach. Talibowie w Afganistanie już rozpoczęli grabież i niszczenie zabytków, korzystając z chaosu i braku nadzoru światowych mediów. Muzea boją się o życie swoich pracowników, wielu z nich współpracowało ze światowymi organizacjami i muzeami przy ratowaniu tego, co zostało z pierwszej fali rządów na początku XXI wieku.

Posąg Buddy z Afganistanu i wnęka po jego zniszczeniu w 2001 roku

Wszędzie, gdzie islamiści dochodzą do władzy trwa niszczenie starożytności i zabytków. W Libii zniszczono piętnastowieczne mauzoleum Al-Asmara, w Algierii pod ciosami drągów padły grobowce marabutów – mężczyzn i kobiet słynących z ascezy i cudów, w Trypolisie podkładano pod antyczne grobowce środki wybuchowe, złupiono i zniszczono Aleppo.

Palmira w 2008 roku

Świat patrzył z przerażeniem jak pod religijnym fanatyzmem ginęła Palmira: wysadzono część świątyni Szamin-Baala, kolumnady czy słynne wieże grobowe z lat 44-103 z cennymi płaskorzeźbami i malowidłami, środki wybuchowe zdetonowano w Nimrudzie – olśniewającym klejnocie kultury asyryjskiej. Zrównano z ziemią stanowiska archeologiczne m.in. w Syrii zniszczono starożytne pozostałości miast – Tell Ajaja, Tell Hariri, Dura Europos czy Afamii. Pod zarządem państwa islamskiego giną zabytki Mezopotamii, plądrowane są muzea, zniknęły bezpowrotnie skrzydlate byki z Niniwy i posągi z Hatry. W Bagdadzie i muzeach irackich skradziono co najmniej 15 tys. zabytków. Wiele z tych skarbów kultury talibowie sprzedają na czarnym rynku dzieł sztuki, i choć  kupujący wiedzą skąd one pochodzą, nie wahają się przed ich nabyciem.

W dolinie Bamianu w Afganistanie ofiarą tej swoistej „czystki kulturowej” padły olbrzymie posągi Buddy wykute w skałach. W marcu 2001 roku mułła Omar uznał, że obrażają one islam i rozkazał ich zniszczenie. Posągi liczyły sobie ponad 1500 lat i były dziełem buddyjskich mnichów, którzy wydrążyli w nich korytarze i schody prowadzące aż na szczyt głowy. Najwyższy miał 53 metry i był największym na świecie wyobrażeniem Buddy, najmniejszy liczył 9 metrów. Wykute w urwisku na wysokości 2500 m n.p.m. rzeźby opierały się ponad miesiąc niszczycielskim kilofom. Wreszcie sprawę załatwiono materiałami wybuchowymi i ostrzałem artyleryjskim. Resztki odłamków podarowano ludziom jako materiał budowlany. Pozostały po nich puste nisze skalne, jak przestroga dla potomnych.

Kilka dni temu Narodowe Muzeum Afganistanu w Kabulu wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że przejęcie kraju przez talibów już przyniosło pierwsze grabieże.

Niestety, dzisiaj miasto Kabul doświadczyło bezprecedensowego chaosu; korzystając z okazji, złodzieje i przemytnicy w różnych częściach Kabulu splądrowali prywatne i publiczne nieruchomości. Na razie artefakty i eksponaty muzeum są bezpieczne, ale rozwój tej chaotycznej sytuacji powoduje nasze ogromne obawy o bezpieczeństwo zarówno zbiorów jak i naszych pracowników.

– podało muzeum.

Narodowe Muzeum Afganistanu w Kabulu

Bastien Varoutsikos, dyrektor ds. rozwoju w Iconem, instytucji zajmującej się digitalizacją zagrożonych obiektów dziedzictwa powiedział, że „w ciągu ostatnich kilku tygodni odbyły się dyskusje na temat przenoszenia kolekcji do innych krajów, ale nie wiadomo, czy coś takiego miało miejsce. Obecnie na poziomie instytucjonalnym istnieje próżnia, która utrudnia planowanie czegokolwiek lub nawet dokładne poznanie tego, co się dzieje".

Dodać trzeba, że tuż przed pierwszym zajęciem miasta przez talibów na początku XXI wieku, wywieziono część zabytków m.in. do Londynu. Wróciły one całkiem niedawno – w kwietniu tego roku.

 

 

Źródło: niezależna.pl

#Afganistan #talibowie #dziedzictwo świata #niszczenie kultury #wojna

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo