Nadwrażliwość zębów. Co musisz wiedzieć? Kiedy zgłosić się do dentysty?

Gorąca herbata w zimny dzień i nagle czujesz nieprzyjemny ból w zębach? Ból, który pojawia się zazwyczaj, gdy pijesz ciepłe lub zimne napoje? To może być nadwrażliwość zębów na ciepło lub zimno. Sprawdź jakie są powody i jak można sobie pomóc. 

Zdjęcie autorstwa Rodolfo Clix z Pexels

Jakie są przyczyny nadwrażliwości zębów?

W zębinie pokrywającej korzeń zęba znajduje się duża liczba kanalików łączących się z nerwami. Odsłonięcie ich sprawia, że stają się one wrażliwe na działanie czynników wyzwalających ból. Wiąże się z tym także dość często zapalenie dziąseł, co jest główną przyczyną nadwrażliwości zębów. Taka wrażliwość może wywołać krótki, ale ostry ból pojawiający się w trakcie konsumpcji gorących, zimnych lub kwaśnych potraw.

Szkliwo jest ochronną warstwą dla zębiny i pokrywa ząb od zewnątrz. Kwasy zawarte w pożywieniu, które zjadamy wymywają minerały wchodzące w skład szkliwa, prowadząc do jego osłabienia. Czynniki te powodują utratę warstwy ochronnej i wystawiają zęby na działanie szkodliwych czynników. 

Objawy nadwrażliwości zębów

Głównym objawem jest przede wszystkim krótki i ostry ból w czasie spożywania gorących lub zimnych posiłków czy napojów. Objawem nadwrażliwości zębów jest także ból towarzyszący spożywaniu cytrusów, słodyczy, a na nawet kwaśnych produktów. Dodatkowym objawem nadwrażliwości może być również ból w czasie szczotkowania zębów

Jak złagodzić ból nadwrażliwości zębów?

Przede wszystkim, jeżeli mamy podejrzenie nadwrażliwości zębów, najlepiej udać się do specjalisty. Stomatolog pomoże w określeniu i rozpoznaniu dolegliwości, a także wskaże odpowiednie leczenie. 

Leczenie nadwrażliwości zębów:

  • pasta do zębów - Jeśli nadwrażliwość spowodowana jest odsłonięciem zębiny (stan zwany nadwrażliwością zębiny), pomóc może specjalna pasta do zębów zawierająca aktywne składniki, takie jak arginina i węglan wapniowy. Składniki te tworzą warstwę ochronną na powierzchni kanalików.
  • fluorek - Jeśli problemem jest utrata szkliwa, dentysta może zalecić stosowanie pasty do zębów lub płynu do płukania ust zawierającego fluor. Można również wykonać zabieg fluoryzacji. Środki te mają za zadanie pomóc w odbudowie struktury mineralnej szkliwa, czyli zabezpieczyć leżącą poniżej zębinę.
  • wzmacnianie dziąseł - Jeśli nadwrażliwość związana jest z recesją dziąseł, dentysta zaleci stosowanie pasty do zębów wzmacniającej dziąsła i zapobiegającej pogłębianiu się problemu. W najcięższych przypadkach pacjent kierowany jest do periodontologa, który wykona regenerację dziąsła. Jest to zabieg chirurgiczny, który pozwala odzyskać utraconą tkankę.
  • dieta - słodkie i/lub kwaśne produkty spożywcze mogą wyzwalać ból, osłabiać szkliwo i sprzyjać zapaleniu dziąseł, co zwiększa nadwrażliwość. Aby zapobiec dalszym problemom, najlepiej unikaj spożywania tych produktów.

Jak można zapobiegać nadwrażliwości zębów?

  • przestrzegaj prawidłowej higieny jamy ustnej - Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem, nitkuj je przynajmniej raz dziennie i stosuj płyn do płukania ust zawierający fluor. 
  • stosuj odpowiednie narzędzia i techniki - Sposób szczotkowania i rodzaj szczoteczki również mają ogromne znaczenie! Stosuj szczoteczki z miękkim włosiem i szczotkuj zęby delikatnie, wykonując koliste ruchy
  • rozważ stosowanie nakładki ochronnej na zęby - Zgrzytanie zębami może powodować pęknięcia i nadwrażliwość. Poproś dentystę o specjalną nakładkę na zęby.
  • unikaj potraw i napojów powodujących erozję szkliwa lub ogranicz ich spożywanie - Jeśli lubisz kwaśne napoje, używaj słomki, która ograniczy kontakt płynu z zębami. Po spożyciu kwaśnego produktu wypij szklankę wody – pomoże Ci wyrównać poziom kwasowości w jamie ustnej.
  • zachowaj przerwę między jedzeniem a szczotkowaniem - Jeśli dokucza Ci erozja szkliwa, nie szczotkuj zębów natychmiast po spożyciu kwaśnych produktów spożywczych. Warstwa ta ulega zmiękczeniu na krótką chwilę, co sprzyja dalszemu uszkodzeniu i utracie.

 


Źródło: niezalezna.pl

#nadwrażliwość zębów #nadwrażliwe dziąsła #dentysta

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo