Bezpieczeństwo ​Polski zagrożone. Kwaśniewski pomaga Rosjanom przejąć Azoty

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz rosyjskiego Acronu, który próbuje przejąć kontrolę nad Zakładami Azotowymi Tarnów. Weekendowa „Gazeta Polska Codziennie” informowała, że Rosjanie mają już 45 proc. udziałów w polskiej spółce.

Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Były prezydent Aleksander Kwaśniewski lobbował na rzecz rosyjskiego Acronu, który próbuje przejąć kontrolę nad Zakładami Azotowymi Tarnów. Weekendowa „Gazeta Polska Codziennie” informowała, że Rosjanie mają już 45 proc. udziałów w polskiej spółce. – Przejęcie Azotów zagraża energetycznemu bezpieczeństwu naszego kraju – biją na alarm eksperci.
 
– Jeśli jakiś polityk lobbuje na rzecz rosyjskich firm, to działa przeciwko polskim interesom, pomaga Kremlowi, który branżę chemiczną, podobnie jak sektor paliwowy, traktuje jako narzędzie politycznych wpływów – mówi „Codziennej” poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju. O tym, że na rzecz Wiaczesława Kantora, właściciela rosyjskiego Acronu, który jest bliski przejęcia kontroli nad tarnowskimi Azotami, lobbował Aleksander Kwaśniewski oraz jego współpracownicy, poinformował „Newsweek”.
 
„Pan Kantor pytał nas, czy w Polsce byłby dobry klimat dla takiej transakcji. Powiedzieliśmy mu, że tak, naszym zdaniem atmosfera powinna być dobra” – ujawnił Ireneusz Bil, jeden z najbliższych współpracowników Kwaśniewskiego i dyrektor jego fundacji Amicus Europae.
 
Wiaczesław Kantor, właściciel Acronu, to dobry znajomy Aleksandra Kwaśniewskiego. Tolerancji i Pojednania, pozarządowej organizacji, której przewodniczy Kwaśniewski. Były prezydent III RP jest także – informacje te podawał m.in. niemiecki „Der Spiegel” – członkiem Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej, związanej z kazachskim dyktatorem Nursułtanem Nazarbajewem. Media informowały, że Kwaśniewski właśnie od Nazarbajewa otrzymał 5 mln euro na nowe ugrupowanie lewicowe Europa Plus, które zamierza wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 
Więcej jutro w „Gazecie Polskiej Codziennie”

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

Marek Michałowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo