Jak przygotować się do urlopu?

Rozpoczął się czas wakacji. Marzymy o beztroskim wypoczynku, jednak często zdarza się, że odpisujemy na maile na plaży, czy rozmawiamy z kolegami z pracy 3 minuty przed wylotem samolotu. Większość z nas wciąż pracuje zdalnie lub w trybie hybrydowym, a więc zupełne wyłączenie się z obowiązków zawodowych może nie być takie proste.

Zdjęcie autorstwa ROMAN ODINTSOV z Pexels

Wyłączając komputer w ostatnie popołudnie przed urlopem zastanawiamy się „czy aby na pewno wszystko jest dopięte?”, a podczas pierwszych dni wypoczynku co chwila myślami lądujemy w pracy. Przecież nie tak powinny wyglądać nasze wakacje. Podstawą jest zaplanowanie zadań na czas urlopu. To priorytet, jeśli chcesz wypoczywać ze spokojną głową. Zrób to już na tydzień lub dwa przed, wpisuj na listę podzieloną na projekty czy osoby przejmujące obowiązki na czas nieobecności. Przekaż kolegom listę spraw, które wymagają uwagi. To sprawi, że w ostatni dzień przed wakacjami spędzisz spokojnie, bez niepotrzebnych nerwów i stresu.

Uprzedź o swojej nieobecności klientów i współpracowników

Planujesz dłuższy urlop? Dobrze jest uprzedzić o tym swoich klientów oraz współpracowników. Dzięki temu wszystkie ważne sprawy będą toczyć się dalej. Dobrą praktyką jest również dodatnie do stopki z danymi kontaktowymi w mailu informacji na ten temat, by każdy z zainteresowanych mógł odpowiednio wcześniej zgłosić się w swoich kwestiach.

Prawo do bycia offline 

Ostatnie miesiące mocno naruszają równowagę pomiędzy pracą a domem, z uwagi na fakt, że granice się zacierają. Często jednak okazuje się, że podczas urlopu mimochodem zerkamy na służbową pocztę email, by „tylko zobaczyć co się dzieje”. To błąd, który nie pozwala na wyłączenie się z trybu „praca” i wejście w tryb „odpoczynek”. Gdy tylko rozpoczynasz urlop, ustaw autoresponder mówiący o nieobecności, w której wskażesz osobę do kontaktu w przypadku pilnych spraw. Jeśli na swoim prywatnym telefonie masz zainstalowaną aplikację z pocztą służbową, wyłącz powiadomienia. Pamiętaj, że podczas nieobecności masz wsparcie kolegów.

Powrót do pracy w wakacyjnym stylu

Co zrobić po powrocie do pracy, by nie utracić w ciągu kilku dni energii i zapału, którą zyskaliśmy dzięki urlopowi? Pozwól sobie na spokojne wdrożenie się w rytm pracy. Jeśli to możliwe, pierwszego dnia zacznij chwilę wcześniej. Zorientuj się w aktualnej sytuacji, ustal najważniejsze kwestie i działaj. Pamiętaj jednak, że nie musisz odpowiadać na wszystkie maile pierwszego dnia po powrocie. Ustal priorytety na ten dzień i się ich trzymaj. W przeciwnym razie powrót na służbowe tory zostanie okupiony nadgodzinami, zabierając energię i zapał do pracy uzyskane podczas urlopu.

Urlop, podczas którego możemy naprawdę dobrze wypocząć jest dla nas ogromnie ważny, szczególnie teraz, w okresie pandemii. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo go potrzebujemy. Wolne dni bez obowiązków służbowych, maili i telefonów budzą w nas nowe pokłady kreatywności, motywacji i podnoszą poziom satysfakcji z życia.
- podsumowuje Monika Pawelczak HR Manager z ramienia firmy New Work.

 

Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

#urlop od pracy #raca przed komputerem

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo