UE chce zakazać sprzedaży samochodów spalinowych

Komisja Europejska zamierza zaproponować, aby wszystkie nowe samochody zarówno osobowe jak i ciężarowe sprzedawane od 2035 roku był zeroemisyjne. Eliminacja ze sprzedaży spalinowych aut realizowana ma być w ramach bezprecedensowego planu dostosowania m.in. branży motoryzacyjnej oraz całej gospodarki do bardziej ambitnych celów klimatycznych - informuje amerykański portal Bloomberg News.

Wikimedia Commons EmDee

Komisja Europejska chce, aby emisje z nowych samochodów osobowych i dostawczych spadły o 65 procent od 2030 roku, natomiast w roku 2035 spadły do zera. Zaostrzone normy dotyczące zanieczyszczeń zostaną uzupełnione przepisami, które zobowiążą rządy krajowe do wzmocnienia infrastruktury ładowania pojazdów.


Aby wspomóc masowe wprowadzenie pojazdów elektrycznych rozporządzenie w sprawie paliw alternatywnych będzie wymagało od państw członkowskich zapewnienia punktów ładowania elektrycznego co 60 kilometrów na głównych autostradach. Punkty tankowania wodoru musiałyby być dostępne w maksymalnym odstępie wynoszącym 150 kilometrów.

 

Zmiany dot. branży motoryzacyjnej są częścią ambitnego planu Unii Europejskiej. W ramach pakietu Fit for 55 UE chce m.in., aby do roku 2030 ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 55 procent w porównaniu z rokiem 1990. Główna część tego pakietu zostanie opublikowana już w następnym tygodniu 14 lipca, a kolejne propozycje będą regularnie przedstawiane do końca roku. Fit for 55 przewiduje m.in. zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych z obecnych 32 procent do 40 w roku 2030. Warto jednak zauważyć, że dokument ten może ulec zmianie zanim zostanie przyjęty przez Komisję Europejską.
 

 


Źródło: niezalezna.pl, bloomberg news

#emisja CO2 #ekologia #Komisja Europejka #paliwo wodorowe #samochody elektryczne #branża motoryzacyjna

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo