Euro NCAP oceniło Opla Mokkę i Renault Kangoo MPV

Opel Mokka drugiej generacji a także nowy Renault Kangoo MPV otrzymały po cztery gwiazdki w niedawnych testach jakie przeprowadził Europejski Programu Oceny Nowych Samochodów (Euro NCAP). 

Euro NCAP


Nowa edycja Renault Kangoo MPV wypadła dobrze w testach zderzeniowych, ale przy jedynie umiarkowanej ochronie przed uderzeniami bocznymi jej wynik spadł poniżej poziomu wymaganego do uzyskania najwyższej pięciogwiazdkowej oceny. Najnowsza wersja Kangoo jest jednak wyposażona w kilka aktywnych funkcji bezpieczeństwa, w tym autonomiczne układy hamulcowe zapobiegające kolizjom z samochodami, pieszymi i rowerzystami – wszystkie aktywowane prawidłowo w testach zapobiegania zderzeniom Euro NCAP.

W przypadku drugiej generacji Opla Mokki mieliśmy do czynienia z porzucenia platformy GM Gamma II na nową platformę Common Modular Platform (CMP) Stellantis, używaną również w najnowszych Citroenach C4 i ë-C4 ocenianych w zeszłym miesiącu. Opel Mokka otrzymał solidne cztery gwiazdki od Euro NCAP. Bez automatycznego systemu hamowania awaryjnego AEB wykrywających rowerzystów, a także z centralnej poduszki powietrznej, samochód nie przekracza progu pięciu gwiazdek w żadnej dziedzinie oceny, w tym w zakresie ochrony dzieci.


Dwa czterogwiazdkowe samochody, ale nadjeżdżające z różnych kierunków. Za sprawą Kangoo Renault wprowadziło na rynek godnego szacunku następcę, który ogólnie zachowuje się dobrze i nie ma jedynie centralnej poduszki powietrznej, jeśli chodzi o najnowocześniejszą ochronę. Stellantis wydaje się ogólnie akceptować niższe osiągi, a nowej Mokce brakuje niektórych krytycznych systemów bezpieczeństwa, które stały się coraz bardziej powszechne. W najnowszej edycji wyraźnie brakuje ambicji poprzedniej Mokki, która była wicemistrzem 2012 Best in Class w kategorii Small Family - mówi sekretarz generalny Euro NCAP, Michiel van Ratingen.
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

#branża motoryzacyjna #bezpieczeństwo na drodze

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo